Advertisement

Altın fiyatları, ABD tahvil faizlerinin yedi yılın en yüksek seviyelerine ulaşmasının ardından, traderların dikkatlerini küresel büyüme görünümüne çevirmeleri ile birlikte, yaklaşık sekiz haftanın en büyük düşüşünü gerçekleştirmesinin ardından yukarı yönde hareket etti.

Yatırımcılar ayrıca, ABD ile ticaret savaşının ekonomi üzerindeki etkilerinden dolayı ortaya çıkan endişeler ile birlikte Çin Merkez Bankası'nın gevşeme yönünde tedbirlere gitmesi sonrası Çin piyasalarındaki dalgalanmaları da izliyorlar.

Spot altın, Pazartesi günü yüzde 1.3 ile 15 Ağustos'tan bu ana en büyük düşüşünü gerçekleştirdikten sonra yüzde 0.3 yükselerek Singapur saati ile 12:39'da ons başına 1,191.53 doalra çıktı.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi yatay seyretti.

ABD'nin 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi, ABD tahvil piyasalarının Pazartesi günkü tatilin ardından yeniden açılması ile birlikte hafifçe yükselerek yüzde 3.24'e çıktı.

IMF, bu sabah açıkladığı Dünya Ekonomik Görünüm raporunda, dünya ekonomisindeki olumsuz gidişe dikkat çekerek, küresel büyüme tahminini iki yılı aşkın süre sonra ilk kez düşürdü.

St. Louis Fed Başkanı james Bulalrd, ABD ekonomisinde meydana gelen beklenenden daha iyi büyümenin, verimliliğin artmaması durumunda ortadan kalkabileceğini kaydetti.

Trump yönetimi, öte yandan, yuanda son dönemde görülen değer kaybınden dolayı endişeli olduklarını kaydetti.

ABD'de Perşembe günü açıklancak olan, piyasaların yakından izlediği enflasyon göstergelerinden birinin, Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerine göre, Eylül ayında yüksek kalması bekleniyor.

Singapur'da IG Asia stratejisti Jingyi Pan, "Altın Pazartesi günkü sert kaybının bir kısmını geri aldı, ancak yükselen tahvil faizleri ve güçlü dolar altın fiyatları için tehdit oluşturuyor," dedi ve "Kısa vadeli eğilim, açıklanacak olan enflasyonun Fed'in faiz artırımını destekleyici yönde çıkmasının beklenmesi gibi faktörlerle birlikte olumlu değil. Güçü destek ve direnç seviyelerinden dolayı bant seyri bekliyorum" şeklinde görüş bildirdi.

Diğer değerli metallerden;

Spot gümüş yüzde 0.3 yükselerek ons başına 14.4072 dolara çıktı.

Platin yüzde 0.7 primle ons başına 825.51 dolara yükseldi.

Palladyum ons başına 1,077.75 dolar civarında yatay seyretti.