Advertisement

Altın fiyatları, hisse senetlerindeki düşüşün Asya piyasalarında yeniden başlaması, ABD Başkanı Donald Trump'ın Çin'e daha fazla ticaret tarifeleri uygulayabileceklerini işaret etmesi ve Suudi Arabistan'ın gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın kaybolmasından dolayı yaptırımlarla karşılaşması durumunda misillemede bulunacağını açıklaması ile birlikte artan riskten kaçınma eğiliminden dolayı yükseldi.

Altın, ticaret savaşının etkilerine ilişkin endişelerin ABD hisselerinde satış dalgası tetiklemesi ve bu satışların Asya ve Avrupa'ya da yayılması ile birlikte artan riskten kaçış sonucu geçen hafta da yükselerek Nisan ayından bu yana ilk kez iki hafta üst üste yukarı yönde hareket etti ve 1,200 doların üzerinde seyretti. Pazartesi günü, Brent petrolü yüzde 1.9 kadar değer kazandı.

Japonya, Avustralya ve Hong Kong'da işlem gören hisse senetleri, Bali'de düzenlenen IMF-Dünya Bankası yıllık toplantılarında maliye bakanlarının küresel ekonomik kırılganlığa dikkat çekmelerinin ardından değer kaybetti.

ABD Başkanı Donald Trump, Çin'e diğer bir tur daha gümrük vergisi uygulamaya hazır olduklarını işaret etti ve Beijing'in Amerika siyasetine karışmasının Rusya'nın 2016 seçimlerine müdahale etmesinden "daha büyük bir problem" olduğu uyarısında bulundu.

İsmini vermeyen kaynaklara göre, ABD artan bir şekilde, Suudi Arabistan'ın Kaşıkçı'nın ortadan kaybolması ile ilgisi olduğu iddialarını reddetmesini inandırıcı bulmuyor. Trump'ın ekonomi danışmanı Kudlow, Suudi Arabistan'ın bu konuda sorumlu bulunması durumunda, Trump'ın sert tedbirlere başvurabileceğini söyledi.

Spot altın yüzde 0.6 yükselerek ons başına 1,224.30 dolara kadar çıktıktan sonra Londra saati ile 07:25'te 1,224.07 dolara geldi.

Fiyatlar son iki haftanın her birinde yüzde 1.1 yükseldi.

Altın 11 Ekim'de 1,226.42 doalra çıkarak 31 Temmuz'dan bu yana en yüksek seviyesini gördü.

Australia & New Zealand Banking Group ekonomisti Felicity Emmett, "Küresel piyasa bekleyişleri oynak temeller üzerinde gibi görünüyor," dedi ve "Korku endeksi VIX, tüm dünyada hisse senedi piyasalarının olumsuz bir havada olması ile birlikte, yüksek seyrini sürdürüyor ve yatırımcılar güvenli liman olarak altına dönüyor" şeklinde görüş bildirdi.

Diğer değerli metallerden, spot altın ve platin yüzde 0.5 yükselirken, palladyum yüzde 0.4 prim yaptı.

 

Kapat