Advertisement

(14:55'te güncellendi)

ABD endeks vadeli kontratları yükselirken ve New York'ta yukarı yönlü açılışı işaret ederken, Avrupa hisse senetleri düştü ve Asya hisseleri karışık seyretti. ABD Hazine tahvilleri sakin seyretti ve dolar hafif geriledi.

Dow Jones, Standard & Poor's 500 (S&P 500) ve Nasdaq endeks vadeli kontratları yükseldi. Stoxx Europe 600 Endeksi, oto lastik imalatçısı Michelin ve endüstriyel araç ve ekipman üreticisi Atlas Copco AB'nin uyarılarının şirket kar görünümlerini olumsuz etkilemesi ile birlikte geriledi. Şanghay ve Hong Kong piyasalarında işlem gören hisse senetleri, finasal regülatörlerin riskleri kontrol altında tutma taahhütlerinin ardından yükselirken, MSCI Asya Pasifik Endeksi, Tokyo, Mumbai ve Tayvan hisse senedi endeksleri ile birlikte aşağı yönde hareket etti. Avrupa'nın çevre ülkelerinin tahvilleri, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin İtalya'nın popülist hükümetini bütçe konusunda uyarmasının ardından değer kaybetti ve İtalya hisse senetleri 19 ayın en düşüğüne indi.

Çin'in satış dalgasını durdurmaya yönelik çabaları, dünyanın ikinci en büyük ekonomisinde büyümenin beklentinin hafif altında gelmesi ve ABD ile ticaret savaşının etkilerinin görülmeye başlaması ile birlikte geldi. Diğer bir grup risk görünümü olumsuz hale getirdi ve yatırımcılar Brexit, İtalya'nın AB ile bütçe konusundaki anlaşmazlığı ve muhalif gazeteci Cemal Kaçıkçı'nın ortadan kaybolması sonrası ABD ile Suudi Arabistan arasındaki artan gerilim ile uğraşmak durumunda kalırken, aynı zamanda şirket karlarını da takip ediyorlar.

Diğer taraftan, petrol yaklaşık bir ayın en düşük seviyesinden toparlandı. Gelişen piyasa hisse senetleri ve paraları sakin bir seyir izledi.

Hisse Senetleri

*Stoxx Europe 600 Endeksi New York saati ile 07:08'de yüzde 0.4 aşağıda seyrediyordu.
*S&P 500 endeks vadeli kontratları yüzde 0.3 yükseldi.
*MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi yüzde 0.2 düştü.
*MSCI Gelişen Piyasa Endeksi yüzde 0.1 tırmandı.
*Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 2.6 ile 10 haftayı aşkın sürenin en yüksek artışını gerçekleştirdi.

Para Birimleri

*Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.1 düştü.
*Euro dolar karşısında yüzde 0.1 yükselerek 1.1466 seviyesine çıktı.
*Japon yeni dolar karşısında yüzde 0.2 düşerek 112.41 seviyesine çekildi.
*MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.1 tırmandı.

Tahviller

*ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi bir baz puandan az yükselerek yüzde 3.18 seviyesine çıktı.
*Almanya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi bir baz puandan az gerileyerek yüzde 0.42 ile beş haftayı aşkın sürenin en düşük seviyesine indi.
*İngiltere'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi bir baz puandan az yükselerek yüzde 1.54'e çıktı ve bir haftayı aşkın süredir ilk kez yükseldi.
*İtalya ve Almanya'nın 10 yıl vadeli tahvil faizlerinin arasındaki fark 3 baz puan arttı ve beş yılı aşkın sürenin en yüksek seviyesine çıktı.

Emtia

*Bloomberg Emtia Endeksi yüzde 0.1 yükseldi.
*Batı Teksas petrolü (WTI) yüzde 0.5 yükselerek varil başına 69.02 doalra çıktı.
*Londra Metal Borsası (LME) bakır yüzde 0.4 ile son bir haftanın en büyük yükselişini gerçekleştirerek ton başına 6,184.00 dolara ulaştı.
*Altın yüzde 0.1 değer kazanarak ons başına 1,226.62 dolara yükseldi.

(14:55'te güncellendi)