Advertisement

Çin Yuanı on yılın en zayıf seviyesine doğru geriledi; merkez bankasının büyümeyi desteklemek için değer kaybına ve geniş para politikasına izin verdiğine ilişkin sinyallerinin etkisiyle kilit önemde bulunan 7 seviyesindeki desteğe yaklaştı.

Yuan, dolar karşısında yüzde 0.22 düşerek 6.9447 ile 2016 sonundan (6.9666) beri en zayıf gün içi seviyesinden işlem gördü.

Yuan, Çin Merkez Bankası'nın (PBOC) zorunlu karşılık oranını bu yıl dördüncü kez düşürmesi sonrasında yeniden baskı altına girdi. Çin ile ABD hazine tahvilleri arasındaki faiz farkının Nisan 2011'den beri en düşük seviyesine yakın seyretmesi de yuan üzerindeki baskıda etkili oldu.

Hong Kong'da ING Groep NV Çin ekonomisti Iris Pang, “Yuanın dolar karşısında 7'yi kırması büyük bir ihtimal; dolar çok güçlü görünüyor ve PBOC'nin de değer kaybını önlemek için acelesi yok gibi görünüyor. PBOC, bu seviyeye gelmeden müdahale etmeyebilir. Zayıflık temel göstergeler tarafından desteklendiği sürece rezervleri eritmek gereksiz.” dedi.

Haftanın son işlem gününde yüzde 0.1 artıda olan Bloomberg Dolar Spot Endeksi, bu haftayı yüzde 0.8 yükselişle kapatmaya yöneldi.