Advertisement

Cuma günü, Avustralya hisse senetleri göstergesinin yüzde 0.6 kadar yükselmesi ve Asya göstergesinin hafifçe yukarı yönde hareket etmesi ile birlikte olumlu açıldı.

Ancal yaklaşık iki saat sonra, bu ufak çaplı yükselişler tersine döndü ve ardından bölgede hemen hemen her piyasada güçlü düşüşler görüldü: Hong Kong, Singapur ve Güney Kore, hep birlikte, yüzde 1'den fazla geriledi.

Asya seansının başlarında, özellikle ABD endeks vadeli kontratlarının önde gelen teknoloji devleri Amazon.com Inc. ve Alphabet Inc.'nin hayalkırıklığı yaratan rakamlarının ardından düşmesi dikkate alındığında, kafa karıştırıcı bir durum ortaya çıkmış olabilir. Her iki şirket de ABD'de kapanış sonrası işlemlerde sert düştü. Ancak Asya'da daha sonra, teknoloji şirketleri en kötü performans gösteren grup oldu ve bu şirketleri içeren endeks yüzde 1 geriledi. Bu durum, Twitter Inc., Microsoft Corp. ve Tesla Inc.'nin iyi kar açıklamasına karşın gerçekleşti.

Piyasa özeti:

*Japonya'da Topix Endeksi yüzde 0.6, Nikkei Endeksi yüzde 0.7 düştü.

*Hong Kong'da Hang Seng Endeksi yüzde 1.4, Hong Kong'da işlem gören Çin hisselerini içeren Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 1.7 ve Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.6 geriledi.

*Tayvan'da Taiex Endeksi yüzde 0.7 düştü.

*Güney Kore'de Kospi Endeks, yüzde ve Kospi 200 yüzde 1.7 kaybetti.

*Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.4 düştü ve Yeni Zelanda'da S&P/NZX 50 fazla değişmedi.

*MSCI Asya Pasifik ve Topix endeksleri Şubat'tan bu yana en kötü haftalık performanslarına yöneldi.