Advertisement

Altın fiyatları, Asya hisse senetlerinin ABD Başkanı Donald Trump'ın Çin ile ticaret konusunda "büyük" bir anlaşmadan bahsetmesinin ardından artıya dönmesi ile birlikte düşüşünü ikinci güne taşıdı. Ancak metal bu harekete karşın halen Ekim ayında artı bölgede ve üst üste altı aydır süren aylık düşüş serisini durdurmaya hazırlanıyor.

Trump'ın Pazartesi günü Fox News'a verdiği mülakattaki yorumları, Bloomberg'in ABD'nin iki ülke liderlerinin Kasım ayında Buenos Aires'te gerçekleştirecekleri zirvede anlaşmaya varamaması halinde kalan tüm Çin mallarına ek gümrük vergisi uygulayabileceği haberinin yarattığı endişeleri azalttı.

Spot altın, Pazartesi günü yüzde 0.3 düştükten sonra yüzde 0.2 daha gerileyerek Singapur saati ile 13:07'de ons başına 1,227.57 dolara indi. Fiyatlar 26 Ekim'de 1,243.57 dolar ile üç ayın zirvesini gördü. Altın Ekim ayında yüzde 3.1 yükseldi.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi, Pazartesi günü yüzde 0.6 tırmanarak 17 ayın zirvesine çıktıktan sonra yatay seyretti.

Singpur'da IG Asia stratejisti Jingyi Pan, "Altın fiyatları, artan riskten kaçınma eğiliminden kaynaklanan alımlarla birlikte, açık bir şekilde sakinleşmiş görünüyor," dedi ve "Dolardaki yükseliş son dönemdeki kazançlara sınır koyuyor, ancak ticaret gerilimlerindeki gelişmeler dahil Kasım ayındaki bir dizi risk olayından dolayı altın fiyatları tekrar yükselebilir" şeklinde görüş bildirdi.

Diğer değerli metallerden, spot gümüş Ekim ayında yüzde 1 geriledi. Platin üst üste ikinci ayda da kazanca yöneldi. Palladyum ise üst üste üçüncü ayı da yükselişle geçmeye hazırlanıyor.

Goldman Sachs Group Inc., "korkunun" geri döndüğünü ve altının, hisse sentlerindeki düşüş ve yatırımcıların ABD ekonomisinin resesyona düşebileceği endişelerini daha fazla hissetmelerinden destek bulduğunu kaydetti.

Yatırımcılar, hisse senetlerindeki değer kaybı ile birlikte altın destekli exchange traded fonlarını (ETF) satın alıyorlar. Altın destekli ETF'lerdeki altın varlıkları Pazartesi günü itibariyle 2,123.2 tona çıkarak Ağustos ortasından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Cuma günü, Kasım ayındaki ara seçimlerden önceki son ABD tarım dışı istihdam verisi açıklanacak. Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, istihdamın Ekim ayında 190,000 artması ve işsizlik oranının 48 yılın en düşük seviyesi olan yüzde 3.7'de kalması bekleniyor.