Advertisement

(15:00'te güncellendi)

ABD endeks vadeli kontratları, yatırımcıların dikkatlerini bu hafta açıklanacak olan kar rakamlarına ve ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşının bir sonraki safhasına çevirmeleri ile birlikte yükselirken, Avrupa hisseleri dalgalandı ve Asya hisseleri ralli yaptı. ABD Hazine tahvilleri düştü ve dolar değer kazandı.

Standard & Poor's 500 (S&P 500), Nasdaq ve Dow Jınes endeks vadeli kontratları Avrupa seansında yükseldi, ancak önemli şirketlerden gelen karışık kar rakamlarının ardından kazançlarının bir kısmını geri verdi. General Electric Co.'nun karı hayalkırıklığı yaratırken, Pfizer Inc. ve Coca-Cola'nın karları beklenenden iyi çıktı. Stoxx Europe 600 Endeksi Asya'dan gelen ivmeyi sürdüremedi. Avrupa hisselerinin gösterge endeksi BP Plc ve Volkswagen AG'nin iyi çıkan karları sonrası yüksek açıldı, ancak şirket karları genedel karışıktı ve endeks daha sonra ters yöne döndü. Olumsuz çıkan ekonomik veriler de kararmsar havaya katkıda bulundu ve euro da hafifçe geriledi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, ABD Başkanı Donald Trump'ın, yönetiminin Çin'e tarifeleri genişletmeye hazırlandığına ilişkin haberlere karşın bu ülke ile bir ticaret anlaşması olasılığından söz etmesinin ardından beş günlük düşüşünü durdurdu. Yen değer kaybederken ve Avustralya doları yükselirken, Japonya hisseleri ve Avustralya hisseleri ralli yaptı. Çin hisse senetleri, yetkililerin uzun vadeli fonları yatırıma teşvik edeceklerini kaydetmelerinin ardından değer kazandı. Yuan dolar karşısında, son 10 yılın en düşük seviyesine indikten sonra yatay seyrederken, Hong Kong hisseleri diğerlerine göre daha düşük performans gösterdi.

Şirket kar açıklamalarının yanında, ABD-Çin ticaret görüşmeleri önümüzdeki haftalarda dikkatleri üzerinde toplayacak konuların başında geliyor. ABD Başkanı Donald Trump ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping gelecek ay Buenos Aires'te düzenlenecek G-20 zirvesinde bir araya gelecek. Trump, Fox News'a verdiği mülakatta, "Çin ile büyük bir anlaşma yapacağız ve bu anlaşma büyük olmazk zorunda, zira ekonomimizi zayıflatıyorlar" dedi.

Diğer taraftan, 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvillerinin faizi yükselerek tekrar yüzde 3.10 seviyesinin üzerine çıktı. Dolar güç kazanırken, euro düştü ve sterlin zayıfladı. petrol New York'ta varil başına 67 doların altına geriledi.

Piyasalarda izlenecek önemli olaylar şöyle;

*Bu hafta karlarını açıklayacak önemli şirketler arasında Facebook, Komatsu, Ping An Insurance, PetroChina, Macquarie, Apple, Alibaba, China Telecom, Fanuc, Airbus, Credit Suisse, Exxon Mobil ve Shell yer alıyor.
*Japonya ve İngiltere merkez bankaları politika kararlarını açıklayacak.
*ABD'de Cuma günü Kasım ayındaki ara seçimler öncesi son istihdam verileri açıklanacak. Tarım dışı istihdamın Ekim ayında, Bloomberg'in anketine katılan ekonomsitlerin tahminlerinin medyanına göre 190,000 artması, işsizlik oranının şse yüzde 3.7 ile 48 yılın en düşük seviyesinde kalması bekleniyor.

Hisse Senetleri

*S&P 500 endeks vadeli kontratları New York saati ile 06:54'te yüzde 0.3 yukarıdaydı.
*Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.1 geriledi.
*İngiltere'de FTSE 100 Endeksi yüzde 0.2 yükselerek bir haftayı aşkın sürenin en yüksek seviyesine ulaştı.
*Almanya'da DAX Endeksi yüzde 0.3 düştü.
*MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.5 ile yaklaşık iki haftanın en büyük yükselişini gerçekleştirdi ve bir haftayı aşkın süredir ilk kez yukarı yönde hareket etti.
*MSCI Gelişen Piyasa Endeksi yüzde 0.2 kayıpla yaklaşık 20 ayın en düşük seviyesine indi ve düşüşünü altıncı güne taşıdı.

Para Birimleri

*Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.2 tırmanarak 17 ayı aşkın sürenin en yüksek seviyesine çıktı.
*Euro dolar karşısında yüzde 0.1 düşerek 1.1361 ile yaklaşık 11 haftanın en düşüğüne indi.
*Sterlin dolar karşısında yüzde 0.3 düşerek 1.2757 ile 10 haftayı aşkın süreni en düşük seviyesine geriledi.
*Japon yeni dolar karşısında yüzde 0.4 kayıpla 112.83 seviyesine inerek üç haftanın en düşüğünü gördü.

Tahviller

*ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi 3 baz puan ile yaklaşık 2 haftanın en büyük yükselişini gerçekleştirerek yüzde 3.11'e çıktı.
*Almanya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi bir baz puan yükselerek yüzde 0.38'e ulaştı.
*İngiltere'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi bir baz puan tırmanarak yüzde 1.412'ye yükseldi.
*İtalya ve Almanya'nın 10 yıllıklarının faizleri arasındaki fark 7 baz puan yükselerek 3.028 yüzde puanına çıktı.

Emtia

*Batı Teksas petrolü (WTI) yüzde 0.6 değer kaybederek varil başına 66.63 dolar ile son bir haftanın en düşüğüne indi.
*Altın yüzde 0.7 ile üç haftayı aşkın sürenin en büyük düşüşünü gerçekleştirerek ons başına 1,220.80 dolar ile iki haftayı aşkın sürenin en düşüğünü gördü.

(15:00'te güncellendi)