Advertisement

Dolar, Çin ile ABD'nin küresel piyasalarda çalkantıya neden olan ticaret savaşında ateşkes yapması sonrasında yatırımcıların riskli varlıklara olan talebinin artmasıyla geniş çapta değer kaybetti.

Beyaz Saray tarafından Cumartesi günü yapılan açıklamada Başkan Donald Trump'ın Çin Devlet Başkanı Xi Jinping'e ABD'nin 200 milyar dolarlık Çin ithalatında vergiyi (Önceden açıklanan şekilde) 1 Ocak itibariyle yüzde 25'e çıkarmayacağını söylediği belirtildi.

Çin ile ABD, 90 gün içerisinde bir anlaşmaya varmak üzere yeni görüşmelerle farklılıklarını bir kenara koymayı deneyecek.

Avustralya Dolar ile Yeni Zelanda Doları gibi riskli varlıklar sırasıyla yüzde 0.75 ile yüzde 0.5 yükseldi. Yen gibi güvenli varlık olarak görülen paralar, Asya işlemlerinde gerileyerek finansal piyasalarda risk iştahının arttığının net bir sinyalini verdi.

NAB kıdemli Döviz stratejisti Rodrigo Catril, “Ticaret ateşkesi piyasalar için risk yönünden kesinlikle olumlu. Dolarda güvenli varlık alımlarının azalmasını ve Avustralya Doları ile Yeni Zelanda Doları'nın yükselmesini bekliyoruz.” dedi.

Doların altı önemli para karşısındaki değerini takip eden Dolar Endeksi yüzde 0.39 ekside 96.888 seviyesinden işlem gördü.

Reuters