Advertisement

Altın fiyatları, Asya hisse senetleri ve ABD endeks vadeli kontratlarının yeni verilerin küresel büyüme ve ticarete ilişkin endişeleri artırmasının ardından düşmesine karşın, iki haftanın en düşük seviyesi yakınında seyretti.

Uluslararası Para Fonu (IMF) dünya ekonomisi için büyüme tahminini düşürdü. IMF, küresel ekonominin 2019'da son üç yılın en zayıf büyümesini gerçekleştireceği tahmininde bulundu ve yeni ticaret gerilimlerinin daha da sıkıntı yaratabileceği uyarısını yaptı. Bu açıklama, Pazartesi günü Çin''de açıklanan verilerin geçen çeyrekte ekonominin 2009 finansa krizinden bu yana en yavaş büyümesini gerçekleştirdiğini göstermesinin ardından geldi.

Spot altın yüzde 0.1 düşerek Singapur saati ile 09:08'de ons başına 1,279.19 dolara geriledi. Fiyatlar Pazartesi günü 1,276.82 dolar ile 4 Ocak'tan bu yana en düşük seviyesini gördü.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi 2 haftanın zirvesi yakınlarında yatay seyretti.

Singapur'da IG Asia piyasa stratejisti Jingyi Pan, "Çin'de yavaşlamanın haftabaşında endişelerin yenilenmesine neden olması ile birlikte, piyasaların bir kez daha dolara yöneldiği görülebilir ve bu durum altın fiyatları üzerinde baskı oluşturuyor," dedi ve "Altına yönelik talep haftasonu ABD ile Çin'in ticaret anlaşmazılıklarını sonlandırabileceğine ilişkin umutlar ve piyasaların büyük ölçüde Brexit belirsizliklerini kaale almaması ile birlikte azaldı" şeklinde görüş bildirdi.

Diğer değerli metallerden, spot gümüş yüzde 0.1 düşerken, platin yüzde 0.2 ve palladyum yüzde 0.5 değer kaybetti.

Piyasanın izlediği gelişmeler şöyle;

*Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, ülkenin üst düzey liderlerinin gerçekleştirdiği olağanüstü toplantıda, siyasi istikrarı devam ettirme ihtiyacına vurguda bulundu. Bu durum, iktidar partisinin yavaşlayan ekonominin sosyal yansımalarından artan bir endişe duyduğunu işaret ediyor.

*İngiltere'de ana muhalefet partisi, ikinci bir Avrupa Birliği referandumuna kapı açacak bir planı destekliyor. Bu durum, Brexit'i durdurma ihtimaline bir adım daha yaklaşılması anlamına geliyor.

*Japonya Merkez Bankası Çarşamba günü ve Avrupa Merkez Bankası (AMB) Perşembe günü para politikası kararlarını açıklayacak.

Bu yıl resesyon riskinden endişe duyan yatırımcılar için altında daha iyi bir potansiyele sahip bir güvenli liman var; hem altın hem de madencilik endüstrisinin kalanından daha iyi performans gösteren orta büyüklükteki üreticiler.