Advertisement

(15:55'te güncellendi)

ABD endeks vadeli kontratları ve Avrupa hisse senetleri, yatırımcıların Cuma günü güçlü çıkan ABD verilerini ve Washington'daki sonuçsuz ticaret görüşmelerini hazmetmeleri ile birlikte sakin seyrederken, dolar yükseldi. ABD Hazine tahvil faizleri yukarı yönde hareket etti.

Dow Jones, Standard & Poor's 500 (S&P 500) ve Nasdaq endeks vadeli kontratları, ABD Başkanı Donald Trump'ın haftasonu CBS'e verdiği mülakatta Beijing ile ticaret görüşmelerinin "çok iyi gittiğini" söylemesi ve Kuzey Kore ile ufukta bir anlaşma olacağına inandığını söylemesinin ardından fazla değişmedi. Otomobil üreticileri, Stoxx Europe 600 Endeksi'nde en fazla düşüş gösteren grup oldu. Petrol ve doğalgaz şirketleri, Brent petrolünün kazançlarının bir kısmını geri vermeden önce 2019 yılının güniçi en yüksek seviyesini görmesinin etkisiyle yükseldi. Asya'da işlemler, bölge ülkelerinin çoğunun Ay Takvimine Göre Yeni Yıl tatili nedeniyle kapalı olmasından dolayı durgundu.

Fed'den gelen güvercin tonlu yorumlar ve Washington'da yürütülen ABD-Çin ticaret görüşmeleri gibi önemli olayları içeren oldukça yoğun son birkaç günün ardından, Pazartesi günü, özellikle Çin'in hafta boyunca ve diğer ülkelerin birkaç gün kapalı kalacağı Asya'da olmak üzere,  piyasanın yönü konusunda etkili olabilecek fazla bir katalizör yok. Yatırımcılar yön için tekrar, şimdiye dek karışık gelen şirket karlarına dönebilir.

Diğer taraftan, Venezuela'da Cumartesi günü, ülkenin lideri olduğu iddiasındaki iki kişi Cumartesi günü güç gösterisi için karşılıklı sokak protestoları düzenledi. Venezulea'nın durumu, ülkenin küresel ihracattaki payı dikkate alındığında, petrol traderları tarafından yakından izleniyor. Gelişen piyasa paraları ve hisse senetleri düştü.

Piyasalarda izlenecek önemli olaylar şöyle;

*Kar sezonu devam ediyor: bu hafta karlarını açıklayacak şirketler arasında Alphabet (Google), Twitter, Hasbro, Ryanair, Disney, Philip Morris, SoftBank, BNP Paribas, ING, MetLife ve Societe Generale yer alıyor.
*ABD Başkanı Donald Trump Salı günü Ulusa Sesleniş konuşması yapacak
*Fed Başkanı Jerome Powell Çarşamba günü, eğitimcilerle bir araya gelecek ve böylelikle, Ocak ayındaki FOMC toplantısı ve faiz kararının ardından ilk kez kamuoyuna değerlendirmelerde bulunacak.
*Avustralya, Hindistan ve İngiltere merkez bankaları bu hafta faiz kararlarını açıklayacak.
*Aralarında Çin, Hong Kong, Singapur, Tayvan, Güney Kore, Malezya ve Vietnam'ın bulunduğu Asya piyasaları, haftanın tamamında ya da bir kısmında, Ay Takvimine Göre Yeni Yıl tatili dolayısıyla kapalı olacak.

Hisse Senetleri

*S&P 500 endeks vadeli kontratları New York saati ile 07:04'te yüzde 0.05'ten az yükseldi ve iki ayın en yüksek seviyesini gördü.
*Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.1 geriledi ve son bir haftada ilk kez aşağı yönde hareket etti.
*MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi yüzde 0.1 geriledi ve son bir haftada ilk kez düşüş gerçekleştirdi.
*MSCI Gelişen Piyasa Endeksi yüzde 0.3 düştü ve son bir haftada ilk kez geriledi.

Para Birimleri

*Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.2 ile bir haftayı aşkın sürenin en büyük yükselişini gerçekleştirdi.
*Euro dolar karşısında yüzde 0.1 düşerek 1.145 seviyesine indi.
*Japon yeni dolar karşısında yüzde 0.3 değer kaybederek 109.87 ile beş haftayı aşkın sürenin en düşük seviyesine indi.
*Sterlin dolar karşısında yüzde 0.1 kayıpla 1.3064 seviyesine inerek yaklaşık iki haftanın en düşük seviyesini gördü.
*MSCI Gelişen Piyasa Paraları Endeksi yüzde 0.2 geriledi.

Tahviller

*ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi bir baz puan yükselerek yüzde 2.69 seviyesine çıktı.
*Almanya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi bir baz puandan az düşerek yüzde 0.16 seviyesine indi.
*İngiltere'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi değişmeyerek yüzde 1.248 seviyesinde kaldı.
*İtalya ve Almanya'nın 10 yıllıklarının faiz farkı bir baz puan yükselerek 2.5882 yüzde puanı ile yaklaşık 3 haftanın en yükseğine ulaştı.

Emtia

*Bloomberg Emtia Endeksi yüzde 0.3 ile son bir haftanın en büyük düşüşünü gerçekleştirdi.
*Brent petrolü değişmeyerek 10 haftayı aşkın sürenin en yüksek seviyesi olan varil başına 62.75 dolarda kaldı.
*Londra Metal Borsası (LME) bakır yüzde 0.5 kayıpla ton başına 6,109.00 dolara geriledi.
*Altın yüzde 0.5 ile iki haftayı aşkın sürenin en büyük düşüşünü gerçekleştirerek ons başına 1,310.97 dolar ile son bir haftanın en düşüğüne indi.

(15:55'te güncellendi)