Advertisement

(15:20'de güncellendi)

ABD endeks vadeli kontratları ve Avrupa hisse senetleri Çarşamba günü, önemli şirketlerden gelen karışık kar rakamları ve Almanya'da fabrika siparişleri verisinin Euro Bölgesi ekonomisinin ivme kaybettiğine ilişkin işaretleri güçlendirmesinin ardından yön bulmakta güçlük çekti. Dolar ve ABD Hazine tahvilleri yüselişlerini sürdürdü.

Standard & Poor's 500 (S&P 500), Dow Jones ve Nasdaq endeks vadeli kontratları aşağı yönde hareket etti. Stoxx Europe 600 Endeksi, teknoloji sektörünün bazı teknoloji şirketlerinin iyi kar açıklaması ile birlikte hafifçe yükseldi ve kazançlarını yedinci güne taşımaya yöneldi. Otomobil üreticileri, Daimler AG'nin temkinli tonunun küresel ticarete ilişkin endişeleri artırmasının ardından aşağı yönde hareket eden sektörlerden biriydi. Avrupa'da tahviller yukarı yönde hareket etti, ancak İtalyan tahvilleri, yeni tahvil satışlarının ardından hafifçe geriledi.

Asya piyasaları, Ay Takvimine Göre Yeni Yıl tatilinin devam etmesinden dolayı durgun seyrini sürdürdü. Avustralya doları, ülke merkez bankası başkanının para politikasında nötr duruşa geçileceğini işaret etmesinin ardından sert düştü. Demir cevheri, Brezilyalı Vale SA'nın bazı kontratlarda mücbir sebep ilan etmesi ve buna bağlı olarak demir madeninde bu yıl piyasada açık olacağı beklentilerinin güçlenmesinin ardından ton başına 90 dolara doğru yükseldi.

Küresel hisse senetleri, kısmen Fed'in nötr politika duruşuna yönelmesinin de desteği ile Kasım ayından bu yana görülmeyen seviyelere yükseldi. 2019 yılında para politikasına ilişkin yeni işaretler, Fed Başkanı Jerome Powell'ın Çarşamba günü Ocak ayı toplantısı ve faiz kararı sonrası kamuoyu önünde yapacağı ilk konuşmada bulunabilir.

Öte yandan, ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer ve ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin'ın gelecek hafta Beijing'de Çinli mevkidaşları ile yapacağı ticaret görüşmeleri de yakından izleniyor. Trump, dün yaptığı Ulusa Sesleniş konuşmasında, Kuzey Kore lideri Kim Jong Un ile ay sonuna Vietnam'da bir araya geleceğini söyledi.

Diğer taraftan, Batı Teksas petrolü (WTI), özel sektör verilerine göre ABD'de ham petrol stoklarının artmasının ardından varil başına 53 dolara doğru geriledi. Bakır bu yılın en yüksek seviyesine çıktı ve Bloomberg'in sanayi metalleri endeksinin dört ayın en yükseğine çıkmasına yardımcı oldu.

Piyasalarda izlenecek önemli olaylar şöyle;

*ABD'de Kasım ayı dış ticaret dengesi verisi açıklanacak.
*Çin, Hong Kong, Kore, Malezya, Singapur, Tayvan ve Yeni Zelanda piyasaları tatil dolayısıyla kapalı.
*Karlarını açıklayacak önemli şirketler arasında Twitter, MetLife ve Societe Generale yer alıyor.
*Hindistan ve İngiltere merkez bankaları bu hafta faiz kararlarını açıklayacak.

Hisse Senetleri

*Stoxx Europe 600 Endeksi New York saati ile 06:34'te yüzde 0.1 yükseldi ve yükselişini yedinci güne taşıyarak yaklaşık üç haftanın zirvesine ulaştı.
*S&P 500 endeks vadeli kontratları yüzde 0.1 geriledi.
*MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi yüzde 0.05'ten az düştü ve bir haftayı aşkın süredir ilk kez aşağı yönde hareket etti.
*İngiltere'de FTSE 100 Endeksi yüzde 0.05'ten az yükseldi.
*MSCI Gelişen Piyasa Endeksi yüzde 0.05'ten az tırmanarak yaklaşık beş ayın zirvesine ulaştı.

Para Birimleri

*Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.2 yükselerek yaklaşık iki haftanın zirvesine tırmandı ve yükselişini beşinci güne taşıdı.
*Euro dolar karşısında yüzde 0.2 değer kaybederek 1.1388 ile yaklaşık 2 haftanın en düşük seviyesine indi.
*Sterlin dolar karşısında yüzde 0.1 yükselerek 1.2959 seviyesine çıktı ve son bir haftanın ilk yükselişini gerçekleştirdi.
*Japon yeni dolar karşısında yüzde 0.2 ile son bir haftanın en büyük yükselişini gerçekleştirerek 109.74 seviyesine tırmandı.

Tahviller

*ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi bir baz puan düşerek yüzde 2.69'a indi.
*Almanya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi bir baz puandan az düşerek yüzde 0.17'ye indi.
*İngiltere'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi bir baz puan gerileyerek yüzde 1.223'e düştü.
*Japonya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi bir baz puandan az düşerek eksi yüzde 0.013 ile bir ayı aşkın sürenin en düşük seviyesine indi.

Emtia

*Batı Teksas petrolü (WTI) yüzde 0.6 değer kaybederek varil başına 53.32 dolar ile bir haftayı aşkın sürenin en düşük seviyesine indi.
*Altın yüzde 0.2 düşerek ons başına 1,312.72 dolara geriledi.

(15:20'de güncellendi)