Advertisement

(16:20'de güncellendi)

ABD endeks vadeli kontratları, Avrupa ve Asya hisse senetleri ile birlikte, ABD Başkanı Donald Trump'ın Çin ürünlerine gümrük tarifesi artışlarını ertelemesi ve bunun da ticaret görüşmelerinde ilerleme sağlandığının bir işareti olarak değerlendirilmesinin ardından yükseldi. Tahviller değer kaybetti ve dolar geri çekildi.

Dow Jones, Nasdaq ve Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları yükselirken, haberler Avrupa'da otomobil üreticilerinin ve madencilik şirketlerinin hisselerine alım getirdi ve bu alımlar Stoxx Europe 600 Endeksi'ni destekledi. Asya'da, Şanghay Bileşik Endeksi, Trump'ın Çin ürünlerine ek gümrük vergilerinin başlayacağı 1 Mart tarihini ertelemesi ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping'den gelen yorumların üst düzey yetkililerin kaldırcı düşürmektense büyüme üzerinde odaklanacağını işaret etmesinin ardından 2015'ten bu yana en büyük yükselişini gerçekleştirdi ve yuan değer kazandı. Gelişen piyasa para birimleri ve hisse senetleri, Çin'de devlete ait Xinhua haber ajansında ticaret müzakerelerinin SON safhada çok daha zor olacağı yolunda bir yorum çıkmasına karşın yükseldi.

ABD Hazine tahvilleri ve çekirdek Avrupa tahvilleri (büyük Avrupa ülkelerinin tahvilleri) gerilerken, İtalya'nın tahvilleri değer kazandı. General Electric hisse senetleri, şirketin BioPharma işini satma konusunda anlaşmaya varmasının ardından değer kazandı.

Medley Global Advisors küresel makro strateji idari direktörü Ben Emons, Bloomberg TV'ye yaptığı değerlendirmede, "Bu rahat bir nefes alma," dedi ve "Piyasalar halen temkinli kalmaya devam edecek, ancak bu haber umut verici" şeklinde görüş bildirdi.

ABD'nin gümrük tarifelerini resmi yoldan da ertelediğini duyurması, küresel ticaretin geleceğinin belirsiz olduğu ve küresel ekonominin yavaşlamakta olduğuna ilişkin tahminlerin geldiği bir ortamda sağlamlığı test edilen küresel hisse senetlerindeki rallinin sürmesi için yeni bir destek sağlayabilir. Öte yandan dikkatler ayrıca bu hafta, yatırımcıların para politikası konusunda son değerlendirmeleri görebilmek için Fed Başkanı Jerome Powell'da da olacak.

Trump ticaret görüşmelerinin verimli geçtiğini söyledi. ABD Başkanı, Pazar günü twitter yoluyla yaptığı açıklamada, "ABD, Çin ile ticaret görüşmelerimizde aralarında fikri mülkiyet hakları, teknoloji transferi, tarım, hizmetler, kur ve diğer birçok şey dahil önemli yapısal konularda kayda değer ilerlemeler kaydetti" dedi.

Diğer taraftan, Brent petrolü, Trump'ın fiyatların çok yüksek olduğunu söylemesinin ardından varil başına 66 dolara doğru gerilerken, bakır Çin'e ilişkin iyimserlikle kazançlarını sürdürdü. Altın yatay seyrederken, Newmont Mining hisseleri rakip şirket Barrick Gold'dan gelene kendi iradesi dışındaki alım teklifinin ardından açılış öncesi işlemlerde yükseldi. Sterlin euro karşısında, İngiltere Başbakanı Theresa May'in Brexit anlaşmasının Parlamento'da oylanmasını ertelemesinin ardından fazla değişmedi.

Piyasalarda izlenecek önemli olaylar şöyle;

*Fed Başkanı Jerome Powell, iki gün üst üste Temsilciler Meclisi ve Senato komitelerinde para politikası ve ekonominin durumuna ilişkin yarı yıl konuşmalarını gerçekleştirecek.
*İngiltere Başbakanı Theresa May, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden A(B) ayrılma tarihi olan 29 Mart'ın yaklaşması ile birlikte, Avam Kamarası'nı Brexit görüşmeleri konusunda bilgilendirecek.
*ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore Lideri Kim Jong Un'un Salı günü ikinci kez bir araya gelmesi bekleniyor.

Hisse Senetleri

*Stoxx Europe 600 Endeksi New York saati ile 07:31'de yüzde 0.2 yukarıdaydı ve yaklaşık 20 haftanın en yüksek seviyesine çıktı.
*S&P 500 endeks vadeli kontratları yüzde 0.4 tırmanarak 15 haftayı aşkın sürenin zirvesine ulaştı.
*MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.8 yükselerek 20 haftayı aşkın sürenin en yüksek seviyesini gördü ve yükselişini altıncı güne taşıdı.
*MSCI Gelişen Piyasa Endeksi yüzde 0.8 yükselerek altı ayın zirvesine çıktı ve yükselişini altıncı güne uzattı.

Para Birimleri

*Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.2 gerileyerek yaklaşık 3 haftanın en düşük seviyesine indi.
*Euro dolar karşısında yüzde 0.2 yükselerek 1.1358 ile yaklaşık 3 haftanın en yüksek seviyesine çıktı.
*Japon yeni dolar karşısında yüzde 0.05'ten az düşerek 110.73 seviyesine indi.
*MSCI Gelişen Piyasa Paraları Endeksi yüzde 0.4 ile üç haftayı aşkın sürenin en büyük yükselişini gerçekleştirerek 1,652.64 ile üç haftayı aşkın sürenin en yüksek seviyesine ulaştı.
*Güney Afrika randı yüzde 0.9 ile yaklaşık dört haftanın en büyük yükselişini gerçekleştirerek 13.8737 ile yaklaşık 2 haftanın en yüksek seviyesine çıktı.

Tahviller

*ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi iki baz puan yükselerek yüzde 2.67'ye çıktı.
*Almanya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi iki baz puan yükselerek yüzde 0.11 seviyesine ulaştı.
*İngiltere'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi iki baz puan tırmanarak yüzde 1.175 seviyesine yükseldi.
*İtalya ve Almanya'nın 10 yıllıklarının faizi farkı sekiz baz puan düşerek 2.6762 yüzde puanı ile son bir haftanın en düşük seviyesine ndi.

Emtia

*Bloomberg Emtia Endeksi yüzde 0.1 düştü ve bir haftayı aşkın süredir ilk kez aşağı yönde hareket etti.
*Brent türü ham petrol yüzde 1.3 ile iki haftayı aşkın sürenin en büyük düşüşünü gerçekleştirerek varil başına 66.25 dolar ile bir haftayı aşkın sürenin en düşük seviyesine indi.
*Londra Metal Borsası (LME) bakır yüzde 0.3 yükselerek ton başına 6,498.50 dolar ile yaklaşık sekiz ayın en yüksek seviyesine çıktı.
*Altın yüzde 0.05'ten az değer kazanarak ons başına 1,329.82 dolara ulaştı.

(16:20'de güncellendi)