Advertisement

(16:55'te güncellendi)

Küresel hisse senetleri Salı günü, hafta başında ABD ile Çin arasındaki ticaret görüşmelerine ilişkin yoğun iyimserliğin azalması ile birlikte düştü. Sterlin, İngiltere Başbakanı Theresa May'in anlaşma sağlanamaması durumunda Brexit'in ertelenmesini oylama taahhüdünde bulunmasının ardından ralli yaptı.

Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları ve Avrupa'da işlem gören hisse senetleri, ABD Başkanı Donald Trump'ın Çinli mevkidaşı Xi Jinping il yeni bir ticaret anlaşması imzalama olasılığını artıran açıklamalarda bulunması, ancak ardından "anlaşmanın olmayabileceği" uyarısında da bulunması sonrası geriledi. Tesla hisseleri, regülatörlerin mahkemeye Elon Musk'ın geçen yıl SEC (sermaye piyasaları regülatörü) ile yapılan anlaşmayı ihlal ettiği iddiasıyla başvurmasının ardından açılış öncesi işlemlerde yüzde 5.4 kadar düştü. Asya piyasalarında işlem gören hisse senetleri düştü ve yen güç kazandı. ABD Hazine tahvilleri yatay seyretti ve Avrupa tahvilleri karışıktı.

Sterlin euro karşısında, İngiltere Başbakanı Theresa May'in Parlamento'da yaptığı konuşmada Brexit'i ertelemenin bir yolu olduğunu teyit etmesinin ardından 2017'den bu yana en yüksek seviyesini gördü ve güniçi zirvesi yakınlarında kaldı. Muhalefetteki İşçi Partisi de taktiğini değiştirerek Brexit konusunda ikinci oylamayı desteklediğini kaydetti.

Başkan Trump'ın Pazartesi günü Çin mallarına gümrük vergisi artışını erteleyeceğini söylemesinin ardından yeni gelişmelerin olmaması ile birlikte, yatırımcılar, küresel büyümeye yönelik tahminlerin düşürülmesi gibi küresel ekonomiye ilişkin karışık bir tablo ile karşı karşıya kaldı. Para politikası da, Fed Başkanı Jerome Powell'ın Salı ve Çarşamba günü Temsilciler Meclisi ve Senato komitelerinde para politikasına ve ABD ekonomisine ilişkin yapacağı yarıyıl konuşmaları ile birlikte gündemin üst sıralarına yükseldi.

Hong Kong'da State Street Global Markets makro stratejisti Dwyfor Evans, Bloomberg Television'a yaptığı değerlendirmede, "Piyasalar gerçekten faiz indirimi olasılığını fiyatlamaya başladı," dedi ve "Eğer Powell piyasayı tekrar bunu tartışmak için yola getirme ihtiyacında olursa, bunu izleyeceğiz" şeklinde görüş bildirdi.

Diğer taraftan, Batı Teksas petrolü (WTI), Trump'ın fiyatların çok yüksek olduğu yolundaki eleştirisinin ardından dört haftanın en büyük düşüşünü gerçekleştirdikten sonra değer kazandı. Demir cevheri, Barclays'ın bu yıl baraj kazasından dolayı meydana gelen kazançlarını geri verebileceği uyarısının ardından düştü.

Piyasalarda izlenecek önemli olaylar şöyle;

*Fed Başkanı Jerome Powell, iki gün üst üste Temsilciler Meclisi ve Senato komitelerinde para politikası ve ekonominin durumuna ilişkin yarı yıl konuşmalarını gerçekleştirecek.
*ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore Lideri Kim Jong Un'un Salı günü ikinci kez bir araya gelmesi bekleniyor.
*ABD'de Perşembe günü 4. çeyrek GSYH verileri açıklanacak.

Hisse Senetleri

*Stoxx Europe 600 Endeksi New York saati ile 07:48'de yüzde 0.1 aşağıda seyrediyordu.
*S&P 500 endeks vadeli kontratları yüzde 0.2 geriledi.
*İngiltere'de FTSE 100 Endeksi yüzde 1.1 ile yaklaşık üç haftanın en büyük düşüşünü gerçekleştirerek iki haftayı aşkın sürenin en düşük seviyesine indi.
*Almanya'da DAX Endeksi yüzde 0.2 geriledi ve bir haftayı aşkın süredir ilk kez aşağı yönde hareket etti.
*MSCI Gelişen Piyasa Endeksi yüzde 0.3 geriledi ve bir haftayı aşkın süredir ilk kez düştü.
*MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.4 düştü ve bir haftayı aşkın süredir ilk kez geriledi.

Para Birimleri

*Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.05'ten az gerileyerek üç haftanın en düşüğüne indi.
*Euro dolar karşısında yüzde 0.1 yükselerek üç haftanın zirvesine çıktı.
*Sterlin dolar karşısında yüzde 0.8 ile son bir haftanın en büyük yükselişini gerçekleştirerek 1.3205 ile yaklaşık 20 haftanın en yüksek seviyesine ulaştı.
*Japon yeni dolar karşısında yüzde 0.2 ile bir haftayı aşkın sürenin en büyük yükselişini gerçekleştirerek 110.87 seviyesine çıktı.

Tahviller

*ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi bir baz puan düşerek yüzde 2.65 seviyesine geriledi.
*Almanya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi bir baz puandan az yükselerek yüzde 0.11 seviyesine çıktı.
*İngiltere'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi dört baz puan ile bir ayı aşkın sürenin en büyük artışını gerçekleştirerek yüzde 1.211 ile yaklaşık üç haftanın en yüksek seviyesine ulaştı.
*İtalya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi dört baz puan düşerek yüzde 2.738 ile üç haftayı aşkın sürenin en düşük seviyesine indi.

Emtia

*Batı Teksas petrolü (WTI) yüzde 0.4 yükselerek varil başına 55.70 dolara çıktı.
*Altın yüzde 0.2 düşerek ons başına 1,324.41 dolara geriledi.

(16:55'te güncellendi)