Advertisement

(15:45'te güncellendi)

Hisse senetleri, ABD ve Çin'in ABD'nin Çin mallarına uygulamayı planladığı gümrük tarifelerini önleyebilecek bir ticaret anlaşmasını imzalamaya yakın olduğu yolundaki haberlerin ardından küresel bazda yükselirken, ABD endeks vadeli kontratları yukarı yönde hareket etti. Dolar ve ABD Hazine tahvilleri hafif yükselirken, emtia grubu karışık seyretti.

Madencilik ve medya şirketleri, Stoxx Europe 600 Endeksi'nin beş ayın zirvesine çıkmasına yardımcı oldu. ABD endeks vadeli kontratları yukarı yönde hareket etti ve Asya seansında erken saatlerde, Çin ve Japonya hisseleri en fazla yükselişi gösterirken, bazı piyasalar seans ilerledikçe kazançlarını geri verdi. Görüşmeler konusunda bilgiye sahip kaynaklara göre, müzakeresi yapılan ticaret anlaşması, Beijing'in fikri mülkiyet haklarının daha ciddi bir şekilde korunmasından daha ciddi miktarlarda Amerikan ürünü satın alınmasına, bir dizi taahhüdü içeriyor. Yuan, kazançlarının bir kısmını geri vermeden önce güçlendi. Dolar, ABD Başkanı Donald Trump'ın doların çok güçlü olduğu yolundaki uyarısına rağmen değer kazandı.

JP Morgan küresel piyasa stratejisti Kerry Craig, "ABD-Çin ticaret anlaşması altında başarılabilecek bu harika başlıkların tümüne sahibiz, ancak alınacak az bir mesafe kaldı," dedi ve "Hayalkırıklığı olasılığı var. Birkaç seneye yayılabilir. Çin'in ticaret açığının kapanabilmesi için aslında nasıl ve ne satın alacağı konusunda halen sorular var" şeklinde görüş bildirdi.

Beijing ve Washington arasındaki görüşmelerde sağlanan ilerlemeye ilişkin işaretler, geçen hafta teklemeye başladığı görülen küresel hisse senedi piyasalarındaki rallinin yeniden canlanmasına yardımcı oluyor. Aynı zamanda, aralarında Dövizin de bulunduğu bazı varlık sınıfları yatay bir seyir izlerken, piyasalar ayrıca bu iki süpergüç üzerinde diğer gelişmeler için de odaklanıyorlar.

Çin'in yavaşlayan ekonomisini desteklemek için imalat sektöründe KDV oranını 3 yüzde puanı düşürmeyi planladığı kaydediliyor. Çin'de Salı günü başlayacak yıllık Ulusal Halk Kongresi toplantısında politikaya ilişkin ipuçları elde edilebilir ve yatırımcılar Cuma günü tarım dışı istihdam verisi dahil ABD ekonomik verilerine de bakacak.

Diğer taraftan, sterlin euro karşısında, İngiliz kanun yapıcıların Başbakan Theresa May'in önerdiği anlaşmayı destekleme yönünde ilerleyerek sert Brexit'ten kaçınmakta olduklarına ilişkin iyimserlikle yükseldi ve geçen hafta gördüğü 21 ayın zirvesine yaklaştı. Batı Teksas petrolü (WTI), ABD'de üretim artışının yavaşlamakta olduğuna ilişkin işaretler ve OPEC!in üretim kısıntılarını derinleştirmesi ile birlikte varil başına 56 doların üzerine çıktı.

Piyasalarda izlenecek önemli olaylar şöyle;

*Çin'de Ulusal Halk Kongresi Salı günü Beijing'de başlayacak. Başbakan Li Keqiang ekonomik büyüme hedefini açıklayacak. Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı da eş zamanlı yapılacak. Toplantılar 15 Mart'a kadar sürecek.
*Avustralya Merkez Bankası Salı günü politika toplantısını gerçekleştirecek. Başkan Philip Lowe Çarşamba günü konut piyasasına ilişkin bir konuşma yapacak.
*Kanada Merkez Bankası Başkanı Stephen Poloz'un Çarşamba günkü toplantıda, konut ve yatırımlara ilişkin belirsizlikten dolayı faizde değişikliğe gitmesi beklenmezken, borçlanma maliyetlerinin er ya da geç yükselmek zorunda kalacağına ilişkin mesajını sürdürmesi öngörülüyor.
*Avrupa Merkez Bankası politika yapıcıllarının, kötüleşen görünüm ortamında, gösterge faizde değişikliğe gitmesi beklenmiyor. Başkan Mario Draghi Perşembe günü politka kararı sonrası basın toplantısı düzenleyecek.
*ABD'de Cuma günü açıklanacak olan Şubat ayı verilerinin ılımlı bir istihdam artışını göstermesi bekleniyor. Bloomberg'in anketine göre, tarım dışı istihdamın 185,000 artması, işsizlik oranının ise yüzde 3.9'a düşmesi bekleniyor.

Hisse Senetleri

*Stoxx Europe 600 Endeksi New York saati ile 06:36'da yüzde 0.4 yukarıda seyrediyordu.
*Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları yüzde 0.2 yükseldi.
*MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.4 ile son bir haftanın en büyük yükselişini gerçekleştirdi.
*MSCI Gelişen Piyasa Endeksi yüzde 0.1 ile son bir haftanın en büyük yükselişini yaptı.

Para Birimleri

*Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.1 yükseldi.
*Euro dolar karşısında yüzde 0.2 ile yaklaşık 3 haftanın en büyük düşüşünü gerçekleştirdi.
*Sterlin dolar karşısında yüzde 0.05'ten az yükseldi.
*Japon yeni dolar karşısında yüzde 0.1 yükselerek 111.83 seviyesine çıktı.
*Offshore yuan yüzde 0.2 ile son bir haftanın en büyük yükselişini gerçekleştirerek 6.702 seviyesine tırmandı.

Tahviller

*ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi bir baz puan düşerek yüzde 2.74 seviyesine indi.
*Almanya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi bir baz puan düşerek yüzde 0.17 seviyesine indi ve bir haftayı aşkın süredir ilk kez aşağı yönde hareket etti.
*İngiltere'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi bir baz puan yükselerek yüzde 1.308 seviyesine çıktı.

Emtia

*Bloomberg Emtia Endeksi yüzde 0.1 düşerek 80.89 seviyesine indi.
*Londra Metal Borsası (LME) nikel yüzde 0.3 yükselerek ton başına 13,240 dolara ulaştı.
*Batı Teksas petrolü (WTI) yüzde 0.6 değer kazanarak varil başına 56.11 dolara yükseldi.

(15:45'te güncellendi)