Advertisement

Londra merkezli Merian Gold & Silver Fund'a göre altının yükselişi daha yeni başlıyor ve yatırımcıların Fed'in daha güvercin duruşunu tam olarak hesaba katmasıyla birlikte fiyatlar gerçekten yükselişe geçecek.

Hem fiziksel metale hem de madencilik şirketlerine yatırım yapan kurumun portföy yöneticisi Ned Naylor-Leyland'e göre altının merkez bankasının sıkılaştırmaya ara verme sinyaliyle yedi yıllık kilitten kurtulmasına karşın bazı yatırımcılar hala kenarda bekliyor. Fon yöneticisi, fiyatlar ons başına 1,360 doları aşıp bu seviyenin sürdürülebilir şekilde üzerinde kapattığında traderların daha emin olacağını belirtti.

Altın, fiyatların Şubat'ta 10 ayın zirvesine tırmanmasıyla 2019 yılına önemli miktarda yukarı yönlü ivmeyle giriyor. Yatırımcıların Fed faiz artırımı beklentilerini 2018'e kıyasla azaltması değerli metalin yükselişinde etkili oldu. Altının Fed tutanaklarının politika yapıcıların Ocak ayında sinyalini verdikleri kadar güvercin olmamasının etkisiyle gerilemesine karşın Fed Başkanı Jerome Powell geçen hafta faiz artırımlarında sabırlı kalma sözünü tekrarladı.

Naylor-Leyland Singapur'daki bir mülakatta “Trend değişimi gördük, politikada değişiklik gördük, dilde değişiklik gördük ama pek fazla yatırımcının güvercin sözlü yönlendirmeden esas fayda sağlayanın metaller olduğunu farkettiğini sanmıyorum.” dedi.

Spot piyasada işlem gören altın, Pazartesi günkü işlemlerde 1,296.27 dolar seviyesinden işlem gördü. Metal Şubat ortasında ons başına 1,346.80 dolara kadar tırmanmıştı.