Advertisement

BloombergHT Televizyonu sağlıklı gıda ve gıdalardaki riskler konulu özel yayınlara başladı, ilk konuyu ise obeziteye ayırdı.
 
Türkiye’nin obezitede amerika birleşik devletleri'ni yakalama yolunda hızlı adımlarla ilerliyor. Bazı araştırmaların sonuçlarına göre türkiye'de her 10 kişiden 3'ü ya aşırı kilolu ya da obez.
 
Türkiye'de son 12 yılda şeker hastalığında yüzde 90, obezitede yüzde 40 oranında artış yaşanıyor ve türkiye'de yaklaşık 20 milyon obez hastası bulunduğu tahmin ediliyor.

Obezite yetişkinlerdeo olduğu kadar çocuklarda da ciddi bir tehlike oluşturuyor. Türkiye'de çocuk obez sayısı gittikçe artıyor. 6-10 yaş arası çocukların yüzde 6.5'u obez. Yüzde 14'ü ise kilolu, yani obez olmaya çok yakın.

Bu sebeple okullarda öğrencilere kalori hesabına göre gıda satışı yapılması planlanıyor. Okullardaki kantinlerde artık sağlıklı ve kalorisi düşük ürünler satılacak. Bu ürünler arasında taze meyve, kuruyemiş, paket süt ve yoğurt olacak.

BU HABERE YORUM YAZ
 
10 Nisan 2013 Çarşamba, 09:55 Misafir Obezitenin ekonomik gelişmişlikle ilişkilendiren arkadaş .sen hiç okumuyor musun obezite bolluktan mı yokluktan mı oluşuyor iyice bir araştır emi kardeş ALLAHİM akıl verdi biraz kullanın da her denene inanmayın .saygılarımla.
09 Nisan 2013 Salı, 15:29 Misafir insanlar aç, insanlar sefil. işsiz, asgari ücretli, iş yok, kriz var diye çığırtkanlık yapanlar duysun. her 10 kişiden 3 ü açlıktan obez oluyormuş.