Advertisement

İngiltere Merkez Bankası Politika Yapıcısı Michael Saunders, yaptığı açıklamada, İngiltere Merkez Bankası'nın (BOE) faiz artırımı yapmak için Brexit’e yönelik tüm politik belirsizliğin ortadan kalkmasını beklemek zorunda olmadığını belirtti.

Sauders, Brexit’e dair her şey yolunda giderse ekonominin muhtemelen gelecek iki yıl içinde “kaydadeğer bir talep fazlasına” gideceğini belirtti ve bunun sonucunda parasal sıkılaşmaya ihtiyaç duyulacağını kaydetti.

Ayrıca tüketici harcamalarının yüksek olasılıkla İngiltere Merkez Bankası’nın önceki öngörülerinden daha güçlü olacağını söyledi.

İngiltere Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun 9 üyesinden şahinliğiyle bilinen Saunders, daha önce yüksek faiz konusunda çağrıda bulunmuştu.

Piyasalar gelecek yıla dek bir faiz artırımını fiyatlamıyor.

Saunders İngiltere Southampton’da yaptığı açıklamada, “Para Politikası Komitesi faiz artırımına gitmek için Brexit’e yönelik tüm belirsizliklerin sonlanmasını beklemek zorunda değil. Kurul zaten Brexit oylaması yapıldığından beri iki kez faiz artırımı yaptı. Eğer zaman içinde enflasyon hedefini sürdürmeye ihtiyaç duyarsak yine bu şekilde hareket ederiz” dedi.