Advertisement

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Milli Takımlardan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Cüneyt Tanman, 2012 Avrupa Şampiyonası elemeleri play-off ilk maçında Hırvatistan'a 3-0 yenilen A Milli Takım'a Türk Telekom Arena'da tepki gösterilmesinin ardından, maçın neden Anadolu'da oynanmadığı yönündeki eleştirileri doğru bulmadığını söyledi.

Cüneyt Tanman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, A Milli Takım'ın Türk Telekom Arena'da Estonya ile oynadığı ve benzer sorunların yaşandığı maçın ardından, bunun tekrarlanmaması için diyalog sağladıklarını aktarırken, şu ifadeleri kullandı:

''Türk Telekom Arena'ya ve oraya maçı izlemeye gelen taraftarlara haksızlık yapmayalım. Türkiye'nin neresinde olursa olsun, bu kadar önemli bir maçta skor 3-0'a geldikten sonra tepki olur. Böyle önemli bir maçta 3-0 geriye düşmüş milli takım, değil İstanbul'da, hangi ilde destek görür? Bu durum İstanbul-Anadolu problemi değil. Futbol kültürümüzle alakalı bir şey. Konuyu bu açıdan tartışabiliriz.''

-''Profesyonel oyuncu kriz yaratmaz''-

Futbolda çok sıkıntılı bir süreç yaşadıklarını ve tartışmaların da doğru platformda yapılmadığını aktaran Cüneyt Tanman, futbolculara da tavsiyelerde bulundu.

Herkesin çok dikkatli olması gerektiği bir dönemden geçildiğini anlatan Tanman, ''Ben tüm aktörleri uyaracak değilim. Bu konuda TFF'nin yetkili organları var. Ama eski bir futbolcu olarak, bu kritik dönemde futbolculara da tavsiyem var. Profesyonel oyuncu kriz yaratmaz. Yaptıklarının nelere mal olacağını hesap etmek zorundadır. Onun işi mesaj vermek değil, sahada iyi yaptığını, sanatını sergilemektir'' dedi.

Tanman, milli futbolcuların aldıkları primleri geri vermeleri yönünde basına yansıyan haberlerden duyduğu üzüntüyü de vurgularken, ''TFF'nin gelirlerinin büyük bölümü A Milli Takım'ın marka değerinden. 2012 Avrupa Şampiyonası'nın sadece katılım geliri 7,5 milyon avro. Ayrıca sponsorlukların hepsi de milli takımın başarısına ve performansına odaklı. Onun için futbolculara bu tarz eleştiriler yapmak doğru değil. Biz bu arkadaşlarımıza milli takımın önemli olduğunu, buraya geldiklerinde tüm ülkenin arkalarında olduğunu gösterecekken, oyuncuları milli takımlardan soğutucu yaklaşımlar son derece yanlış'' ifadelerini kullandı

-''Her şeyin tartışılacağı ve çözüleceği gün vardır''-

A Milli Takım'ın Hırvatistan karşısında aldığı başarısız sonuç sonrası yapılan eleştirilere değinen Cüneyt Tanman, şöyle devam etti:

''Eleştiri olacak tabi. Her konuda zaten eleştiriliyoruz. Oysa, yaşanılan şike ve teşvik iddialarına yönelik soruşturma sürecini biz başlatmadık. Ne Guus Hiddink'le, ne de Ersun Yanal'la sözleşmeleri biz yapmadık. Biz ayrıca mahalle takımı yönetmiyoruz. Bir sorun varsa, futbol adamı gibi otururuz masaya ve çözeriz. Ersun Yanal olayında da olduğu gibi. Her şeyin konuşulacağı, tartışılacağı ve çözüleceği gün vardır. Bunun zamanlaması önemlidir.''

-''Oğuz Çetin'e yapılan eleştirileri anlamıyorum''-

A Milli Takım Sorumlu Yardımcısı Oğuz Çetin'e yönelik yapılan eleştirileri anlamadığını ve bir futbol adamı olarak onunla ilgili söylemek istediği şeyler bulunduğunu dile getiren Cüneyt Tanman, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bir yardımcı teknik adamın görev tarifinin ne olduğunu bilen var mı? 'Tek sorumlu Oğuz Çetin'dir' demek ne derece doğru? Dünyanın en önemli teknik adamlarından birini getireceksiniz, her türlü imkanı sağlayacaksınız, istediği yardımcılarla çalışma imkanı sunacaksınız, sonra da faturayı yardımcısına keseceksiniz. Eleştiri tabii ki olabilir ama 'Tek sorunlu Oğuz'dur' demek büyük haksızlık. Dört ayı aşkındır beraber çalışıyoruz. Bir futbol adamı olarak izlenimim şu; Oğuz Çetin iyi bir yardımcı hocanın da ötesinde, yöneticilik vasfı olan bir teknik adam. Almanya maçında Arda'yı kulübede kenara yolladı diye eleştirilirken, bu maçtan sonra kulübenin hiç dışına çıkmadı diye eleştiriyorlar. Bundan önceki maçları bir izleyelim, Oğuz Çetin hiç yerine oturdu mu? Eleştiri yaparken biraz hakkaniyetli olmak lazım.''

-''Hep eskiler övgüyle anlatılıyor''-

''İşler kötüye giderken herkesin nasibini alması doğal. Bizim de aldığımız gibi'' ifadelerini kullanan Cüneyt Tanman, ''Eskiden yapılanlar hep övgüyle anlatılıyor. Bugün milli takımlardaki insanların hiçbir şey yapmadığı gibi bir hava yaratılmaya çalışılıyor'' dedi.

Geçmiş dönemde yöneticilerin milli takım otelinden çıkmadıkları, eski menajerlerin yatak seçimine kadar ilgili olduklarının söylendiğini aktaran Cüneyt Tanman, sözlerini şöyle tamamladı:

''Ben bir yönetim kurulu üyesiyim. Milli takımımızda bu işleri çok iyi yapan profesyoneller var. Ben Hiddink'le ilişkiler, milli takımların gelecekle ilgili yapılanması, Beylerbeyi'nin yapılanması konularına kadar tüm stratejik konularda sorumluluk alıyorum ve hiçbir şeyden de bu anlamda kaçmıyorum. Otel, yatak seçimini gazetecilerle paylaşacak bir yönetim kurulu üyesi olamam. Profesyonellerin de bu tarz şovlar yapmasını hiç istemem. TFF'nin markası milli takımlardır, oyuncularıdır, hocasıdır. Onlar dururken yönetim kurulu üyelerinin, profesyonellerin vitrinde olması dünyanın gelişmiş futbol ülkelerinde görülmüş bir şey değildir.''

BU HABERE YORUM YAZ
 
13 Kasım 2011 Pazar, 19:50 Misafir skor 3-0 olmuş volkan seyirciden ne bekliyorduki tepki gelince söyledikleri ekrandan çok net anlaşiliyordu...seyircide buna tepki gösterecek herhalde.emre geliyor volkan'i sakinleştirecek beraberce seyirciye anlamsiz tavirlar...arda sözde ülkemizin iyi futbolcusu yaziklar olsunki ikinci maça gitmemek için kasti olarak kart görüyorlar...bunlarin türk milli takiminda ne işleri var.cüneyt tanman'in profesyonel oyuncu kriz yaratmaz söylemini çok doğru buluyorum.bu ülkede milli olmak için canini dişine takacak binlerce genç futbolcu var.