Advertisement

TENİSE YAPILAN YATIRIMLAR MEYVELERİNİ VERMEYE BAŞLIYOR

Grand Slam turnuvalarına katılan ve 2009'da katıldığı Wimbledon'da 3.tura kadar yükselme başarısını gösteren milli tenisçi İpek Şenoğlu, ''Tenise ayrılan bütçenin artması başarıyı da beraberinde getiriyor'' açıklamasını yaptı. Bloomberg HT'ye konuşan Şenoğlu, ''Türkiye teniste inanılmaz derecede gelişmekte, bunun arkasında da bu spora ayrılan bütçelerin artırılıyor olması yatıyor. Sponsorlar ve yeni yatırımlar arttığı sürece başarı da gelecektir. Tenis dünyada kriket ve futboldan sonra izlenen üçüncü spor. Türkiye'de de ekonomik anlamda sürekli destek sağğlanırsa önümüzdeki on yıl içerisinde tenis, izlenme bakımından ilk üç spor arasındaki yerini alacaktır'' dedi.

'İSTANBUL ALNININ AKIYLA WTA CHAMPIONSHIPS'E EVSAHİPLİĞİ YAPTI'

2020 Olimpiyatlarına aday İstanbul'da düzenlenen ve dünyanın en iyi 8 kadın tenisçisinin geldiği WTA Championships'e hakkıyla evsahipliği yaptığını hatırlatan Şenoğlu, bu başarıyı Türk tenisinde alınan mesafenin göstergesi olarak değerlendirdi.Tenis akademilerinin sayısının artmasının bu işin büyümesine katkı sağlayacağını söyleyen Şenoğlu ''Türkiye'de şu an akademiler var, ancak daha profesyonel işleyen bir sistemden kaçmak imkansız. Başarıya yönelik profesyonel çalışma sistemi ile kurulacak akademilerin Milli Eğitim Bakanlığı ile koordineli çalışıyor olması gerekli. Benim de 2 ay içerisinde profesyonel tenisçiler yetiştireceğim bir akademi açma planlarım var. Hedefimiz daha çok sporcular yetiştirip Türkiye'yi tenis sporunda üst sıralara taşımak. Ben on senedir dünya sıralamasında ilk yüz içerisindeyim. Dereceler geldikçe son on yıl içerisinde alınan turnuvalar ve sponsorluklar da büyüdü. Dolayısı ile ilk onda yeralabilecek bir sporcu yetiştirdiğimiz zaman olabilecekleri düşünemiyorum. Ancak bu biraz zaman istiyor'' şeklinde konuştu.

'SPORDA MARKALAŞMA GELİRLERİ KATLIYOR' 

Şenoğlu, 'Türkiye'de başarı gelmeden markalaşmaya çalışan ve bunda biraz başarılı olan insanlar var ancak bu uzun süreli olmuyor. Önce başarı ve ardından bunun markalaşma sürecine taşımamız gerekiyor. Ben sosyal medyayı çok iyi kullanan bir sporcuyum ancak Türkiye'de sporcular yeterince markalaşmaya önem vermiyor. Dünyaya bakacak olursak Caroline Wozniacki ile Maria Sharapova örneğini alalım. Dünyada 1. sırada olan C.Wozniakinin geliri ile Maria Sharapova'nın geliri markalaşmış olması nedeni ile kıyaslanamıyor bile. Sporcuların markalaşmadan korkmamaları gerektiğini düşünüyorum. Hatta spor kariyerleri bittikten sonra ellerindeki en değerli yatırımlarının kendi markaları olduğunu unutmamaları gerektiğini hatırlatmak isterim.'' diyerek sözlerini noktaladı.

Hande Berktan
hberktan @bloomberght.com