Advertisement

SPORA YATIRIM TENİSTE YEŞERİYOR

Türk Tenis Federasyonu ile Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın Türk sporculara yaptığı yatırımlar meyvelerini vermeye başlıyor. Son yıllarda tenis sporunda tesisleşmenin de hızla artıyor olması hem daha çok profesyonel sporcunun yetişmesine olanak sağlıyor ve hem de birbiri ardına şampiyonluk haberlerinin gelmesini sağlıyor.

İLK KEZ AVRUPA KIŞ KUPASI FİNALLERİNE İKİ TAKIMLA GİDİYORUZ

Tenis de ilk sevindirici haber Avrupa Kış Kupası'nda eleme grubu maçlarında mücadele eden 16 yaş kız milli tenisçilerimizden geldi. Grubunu şampiyon olarak tamamlayan tenisçilerimizin yanısıra 14 yaş erkeklerde de ikinci olduk. Böylelikle Türkiye, tarihinde ilk kez iki takımla Avrupa Kış Kupası Finalleri'ne gitme hakkını elde etti. 16 Yaş Kız Milli Takımımız, eleme bir numarası ve Avrupa'nın en önemli takımlarından Rusya'yı set vermeden geçmesini bildi. 16 Yaş Kız Milli Takımımız bir numaralı seribaşı Rusya'yı 2-0'la geçerek elemeleri şampiyon tamamladı. Serinin ilk maçında Büşra Kayrun, Veronika Kudermetova'yı 7-5, 7-6'lık setlerle mağlup etti. İkinci maçta İpek Soylu, ITF Gençler sıralamasında 63'üncü sırada bulunan Alina Silich'i 6-2'lik iki set sonunda geçmeyi bildi ve Türkiye'ye grubunda şampiyonluğu getirdi. Millilerimiz, 16 Yaş Avrupa sıralamasında ilk 100'de yirmi oyuncusu bulunan rakibi karşısında 2-0'ı bulan Türkiye, Rusya'nın son maça çıkmamasının ardından seriyi galibiyetle tamamladı.

Ankara'da finalleri garantileyen 14 Yaş Erkek Milli Takımımız, Büyük Britanya'ya 3-0'la kaybederek müsabakaları ikinci tamamladı. Serinin ilk maçında Alp Şentay, Jay Clarke'a 6-3, 6-7, 4-6'yla, Ergi Kırkın ise Samuel Ferguson'a 6-1'lik iki sette kaybetti. Çiftler maçında ise Kaya Göre/Ergi Kırkın, rakipleri Samuel Ferguson/Marcus Walters'a 6-2, 6-3'le yenilerek seriyi 3-0 bitirse de finallere ikinci kez gitmeyi garantiledi.

Türkiye, bu sonuçlarla tarihinde ilk kez iki takımla Avrupa Kış Kupası Finalleri'ne gitmeyi garantiledi. Millilerimiz 17-19 Şubat 2012 tarihleri arasında finallerde Avrupa Şampiyonluğu için korta çıkacak.

İSVEÇ'TEN KUPA İLE DÖNÜYORUZ

Tenisde bir diğer sevindirici haber de İsveç'ten geldi. Avrupa Tenis Birliği'nin takviminde yer alan 12 yaş altı Quality Hotel Open'da korta çıkan Berke Eser Coşkun, çiftlerde şampiyonluğa ulaştı.İsveç'in Vanersburg kentinde gerçekleşen turnuvanın çiftler finali çekişmeli bir mücadelenin ardından son buldu. Partneri Leonid Sheyngezikht'le turnuvaya katılan Berke Eser Coşkun, finalde Peetu Pohjola/Nina Salonen ikilisiyle karşılaştı. Eser/Sheyngezikht çifti müsabakayı 6-4'lük iki sette kazanarak Quality Hotel Open'ın çiftler şampiyonu oldu.

DAVIS KUPASI İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI

Davis Kupası'nda Avrupa-Afrika İkinci Grubu'nda Bosna Hersek ile karşılaşacak milli takımımızın kadrosu Marsel İlhan, Haluk Akkoyun, Ergün Zorlu ve Umud Barış Ergüden'den oluşuyor. Geçen yıldan tek değişikliğin olduğu kadroya yeni katılan ise son Türkiye Şampiyonu Umud Barış Ergüden.

Son iki yıldır olduğu gibi 2012 yılında da Davis Kupası kaptanlığını Alaaddin Karagöz yapacak.

Hande Berktan
hberktan@ bloomberght.com

BU HABERE YORUM YAZ
 
06 Şubat 2012 Pazartesi, 12:56 Misafir guzel
Kapat