Advertisement

Galatasaray'ın Uruguaylı file bekçisi Fernando Muslera, Galatasaray gibi Avrupa seviyesinde bir takımda oynayacağı için gelirken hiçbir şüphe duymadığını aktarırken, özellikle Claudio Taffarel ve Fatih Terim'le çalışıyor olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Türkiye Futbol Federasyonu tarafından yayınlanan Tam Saha dergisinin mart ayı sayısına açıklamalarda bulunan Muslera, ana dilinin İspanyolca olması nedeniyle ilk Avrupa deneyimini yaşadığı İtalya'da dili çabuk öğrendiğini ve çabuk uyum sağladığını belirtirken, Türkiye'nin kendisi için çok farklı bir deneyim olduğunu aktardı.

Türkiye gibi kültürün ve hayatın değişik olduğu bir ülkede durumun kendisi için biraz farklı olduğuna değinen Muslera, ''Türkçe benim için öğrenilmesi neredeyse imkansız bir dil. Yine de birkaç kelime öğrendim ve ilk başta farklı gelse de yabancılık çekmiyorum. Galatasaray gibi büyük ve Avrupa seviyesinde bir takımda oynayacağımı bildiğim için gelirken hiç şüphem olmadı. Burada Taffarel ve Fatih Terim gibi çok önemli insanlarla tanışacağımı biliyordum. Felipe Melo ve Ujfalusi'yi zaten İtalyan futbolundan tanıyordum. Onlar şu anda en iyi arkadaşlarım. Tüm bunlar ve hedefleri olan büyük bir takıma gelmek uyum sağlamayı kolaylaştırdı benim için'' diye görüş belirtti.

Kaleci antrenörü olarak görev yapan Claudio Taffarel'in kendisi için önemine değinen ve Türkiye'ye gelmesindeki payına dikkati çeken Muslera, ''Taffarel'le çalışmak benim için çok özel bir deneyim. Çok etkileyici ve önemli biriyle çalışıyorum. Dünya Kupası kazanmış çok önemli bir oyuncu. Neredeyse her şeyi kazandı. Ondan öğrenebileceğim çok şey var. Onunla çalışmak benim için büyük bir şans. Büyük bir kaleci olmayı ondan öğreneceğim'' dedi.

-''Alışmak zaman alıyor''-

Sarı-kırmızılı ekiple çıktığı ilk maçlardaki tutuk oyununu uyum sürecine bağlayan Muslera, zaman geçtikçe taşların yerine oturduğunu kaydetti.

Yeni bir takıma gelindiğinde ortama alışmanın zaman aldığının altını çizen Uruguaylı file bekçisi, ''Yeni oyuncular, yeni bir takım, yeni bir lig... Tüm bu alışma süreci ilk başlarda bazı hatalar yapmama neden oldu. Daha sonra yavaş yavaş insanları tanıyıp ortamı anlamaya başlayınca düzelmeye başladı. Ama uyum sağladıktan ve biraz zaman geçtikten sonra her şey yerine oturdu'' ifadelerini kullandı.

Galatasaray'ın geçen sezon yaşadığı kötü durumun sorulması üzerine, yıllardır UEFA Şampiyonlar Ligi ile Avrupa kupalarında oynayan bir takım için ligi 8. bitirmenin iyi bir sonuç olmadığını dile getiren Muslera, gelinen noktada doğru bir değişim gerçekleştirildiğinin anlaşıldığını belirtti.

Muslera, kendisinin Galatasaray'a başarılar kazanmak için geldiğini vurgularken, ''Bizler bunun için çalışıyoruz. Yeni bir jenerasyon, yeni bir zaman ama amacımız Galatasaray'ı en yukarıya taşımak. Buraya gelirken belli hedefler için, kupalar kazanmak için geldim. Galatasaray'ın her zaman büyük hedefleri olduğunu, lig şampiyonluğunun yanında Avrupa kupalarında da kazanmak istediğini biliyoruz. Bu nedenle hedeflerimiz büyük. O eski zamanlardakinden daha da iyi bir Galatasaray yaratacağımızı umuyorum'' şeklinde görüş belirtti.

-''Hep İngiltere'de oynamayı hayal ettim''-

Fernando Muslera, küçüklüğünden beri hayalinin İngiltere'de futbol oynamak olduğunu söyledi.

Amacının büyük adımlar atmak yerine, yavaş yavaş hedefine doğru ilerlemek olduğunu kaydeden Muslera, Montevideo Wanderers'tan Nacional'e, oradan İtalya'nın en büyük takımlarından biri olan Lazio'ya ve şimdi de Galatasaray'a geldiğini aktarırken, gelecekte İngiltere hayalini de gerçekleştirmeyi umduğunu vurguladı.

Muslera, kendisine İngiliz ekiplerden teklifler geldiği şeklinde basına yansıyan haberler için ise, ''Gelen resmi bir teklif yok. Gazetelerde bu tip pek çok transfer haberi çıkar ve büyük çoğunluğu da doğru olmaz. Doğru olsun olmasın, bu tip şeylerin yazılması da benim başarılı olduğumu gösterir, gurur duyarım. Burada son derece mutluyum. Galatasaray'ın başarısı için çalışıyorum. Bunu başarabiliyorsam, performansım beğeniliyorsa mutlu olurum'' yanıtını verdi.

Uruguaylı kaleci ayrıca, Türkiye'de beğendiği kaleciler için Cenk Gönen ve Volkan Demirel'i göstererek, ''Türkiye'de yetişmiş genç kalecilere baktığımda, stil olarak Beşiktaş'ın kalecisi Cenk Gönen'in en iyilerden biri olduğunu söyleyebilirim. Genç ve çabuk gelişen bir kaleci. İleride çok daha iyi olacak. Bir de tabii ki Volkan Demirel. Çok tecrübeli ve şimdiden efsane olmuş bir kaleci. En iyi kaleciler dediğimizde onu mutlaka saymamız gerekir'' ifadelerini kullandı.