Advertisement

KIZLAR YÜZÜMÜZÜ GÜLDÜRDÜ

Davis Kupası'nda bir alt kümeye düşen Milli Erkek Tenis Takımımıza üzülürken,kızlardan gelen sevindirici haberler bir nebze olsun tenis de havlu atmadığımızın işareti oldu.

Kadınlar tenisinin en önemli takım turnuvalarından Fed Kupası, Avrupa-Afrika İkinci Grubu'nda Mısır'da mücadele eden Türkiye, Norveç karşısında 3-0'lık üstünlüğü yakaladı ve gruptan çıkmayı garantiledi. Millilerimiz bugün Gürcistan ile grup liderliği için karşılaşacak.

Mısır'ın başkenti Kahire'de gerçekleşen karşılaşmaların ikinci gününde Türkiye grubunda Norveç ile oynadı. Serinin açılışında milli raketimiz Pemra Özgen, Hedda Odegaard'la oynadı.Setleri 6-0 / 7-6 almayı başaran Özgen, seride 1-0 öne geçmemizi sağladı.

Türkiye'nin kadınlar tenisinde en formda isimlerinden Çağla Büyükakçay ise WTA klasmanında 678. sırada bulunan Emma Flood karşılaştı.Büyükakçay 6-1 /6-0'lık sonuçlarla seride 2-0'ı bulmamızı sağladı.Çiftler müsabakasında ise İpek Soylu ile Melis Sezer ikilisinin rakibi Emma Flood ile Hedda Odeegard oldu.Soylu/Sezer çifti, ilk seti 6-3 kaybetmelerine rağmen sonraki setleri 6-2, 6-4 kazanarak seriyi 3-0'la sonlandırdı.

Gruptan çıkmayı garantileyen Türkiye, bugün karşılaşacağı Gürcistan maçının ardından bir üst gruba yükselmek için play-off onayacak. Gürcistan'a  kaybetmemiz halinde ise diğer grubun lideriyle üst gruba yükselme mücadelesi vereceğiz.

Antalya'da gerçekleşen ITF Kadınlar Tenis Turnuvası'nın ana tablo ilk tur maçları tamamladı. Korta çıkan beş raketimizden Hülya Esen, Sultan Gönen ve Seda Arantekin turlamayı başardı. Genç raketlerimizden Gönen, turnuvanın bir numarası Samantha Murray'i geçmeyi başardı.

Bir başka sevindirici haber ise Antalya'dan geldi.Uluslararası Tenis Federasyonu'nun takviminde yer alan 10 bin dolar toplam ödüllü ITF Kadınlar Tenis Turnuvası'nda ikinci tura yükselen raketler belli oldu. Elemeden ana tabloya yükselen oyuncularımızda Sultan Gönen, bir numaralı seribaşı Samantha Murray'i 6-3, 6-0 mağlup ederek ikinci turda Yumi Nakano'nun rakibi oldu.

Bir diğer raketimiz Seda Arantekin'de Etsuko Kitazaki'yi üç set sonunda geçmeyi bildi. İlk seti 6-1 kaybeden tenisçimiz sonraki setlerden 6-3, 6-1'le galip ayrıldı ve ikinci turda dört numaralı seribaşı Jovana Jaksic'le eşleşti.

Geçtiğimiz hafta oynanan ITF serisinde teklerde ikincilik, çiftlerde de şampiyonluğu elde eden Hülya Esen, bu hafta ilk turda WTA 552 numarası Yuka Mori'yi 7-5, 6-0'la geçmeyi bildi. Hülya çeyrek finale yükselmek için yedi numaralı seribaşı Lisa Whybourn ile oynayacak.

Hande Berktan

hberktan@bloomberght.com