Advertisement

Beşiktaş'taki görevinden ayrılan teknik direktör Tayfur Havutçu, ''1997 yılından beri hem futbolcu, hem teknik adam olarak görev yaptığım kulübümdeki görevimden 20 Mayıs itibariyle istifa etmiş bulunuyorum'' dedi.

Tayfur Havutçu, BJK Nevzat Demir Tesisleri'nde düzenlediği basın toplantısında, 15 yıldır hem futbolcu, hem teknik adam olarak sayısız başarıların içinde yer aldığını ifade ederek, ''Beşiktaşımız'ı her zaman gururla temsil ettim ve bunun getirdiği ağır sorumluluğu yüklendim. Dürüst, eğilip bükülmeyen, hak gözeten bir kaptan ve teknik adam olarak Beşiktaşlı duruşunu sergilemek için, bu camiaya layık bir insan olmak için elimden gelenin en iyisini yapmaya çalıştım'' diye konuştu.

-''Yanıt bile vermedim''-

''Beşiktaş uğruna hürriyetimden mahrum, ailemden ve kulübümden ayrı kaldığım 5 aylık dönemde de beni hep camiamızın desteği ayakta tuttu'' diyen Havutçu, şöyle devam etti:

''Beşiktaşlılık duruşundan hiçbir şekilde vazgeçmedim. Futbol genel direktörlüğü görevine getirildikten sonra, sahadaki teknik direktöre karışmak gibi hiçbir şekilde yapmadığım şeylerden ötürü hakkımda çıkan haberlere, kulübümün menfaatini gözeterek yanıt bile vermedim.

Aksine yönetim değişikliği sürecinden ve artık ne yazık ki herkesin bildiği mali sıkıntılardan, teknik direktör ve futbolcuların en az şekilde etkilenmesi için canla başla, çoğu zaman da tek başıma mücadele ettim.''

-''Bazı yöneticiler yok saydı...''-

Havutçu, takımın arka arkaya maçlar kaybettiği bir dönemde yeni başkan Fikret Orman'ın samimiyetine güvenerek çok zorlu bir görevi kabul ettiğini kaydederek, ''Beşiktaşımız'ı daha iyi yerlere getirmek konusunda kendisinin heyecanını hala paylaştığımı da özellikle belirtmek isterim'' dedi.

Bazı Beşiktaşlı yöneticileri eleştiren Havutçu, ''Ne yazık ki 1,5 yıllık sözleşmemin yapıldığı günden itibaren bazı yöneticiler, görev başındaki teknik adamı adeta yok sayarak arayışlara giriştiler ve bunun basına yansımasından da gocunmadılar'' diye konuştu.

-''Beşiktaşlılık duruşuna inanmadığım bazı yöneticiler...''-

Başkan Fikret Orman ile dün görüştüğünü belirten Havutçu, şöyle devam etti:

''Dün itibariyle Beşiktaşlı duruşuna inanmadığım bazı yöneticilerle birlikte çalışma şansımız olmayacağını başkanımız Sayın Orman'a bildirdim ve görevden affımı istedim. Kendisinin bana gösterdiği güven için tekrar teşekkür ediyorum. Görevi devralacak ekibe de şimdiden başarılar diliyorum.''

-Süper Final maçları-

Havutçu, takımın başında bulunduğu Süper Final maçlarına da değinerek, bu konuda şunları söyledi:

''Süper Final'de ilk 3 maçımızı kaybettik, son 3 maçta 1 galibiyet, 2 beraberlik aldık. Galatasaray'a karşı oynadığımız ilk maç dışında, kaybettiğimiz ve berabere kaldığımız toplam 4 maçta en az rakiplerimiz kadar galibiyete yakındık. Beşiktaş'ın adının geçtiği her yerde, Beşiktaş'ın sahada olduğu her maçta nasıl oynanması gerektiğini gösterdik ve oyuncularım son dakikaya kadar mücadele eden Beşiktaş'ı yeniden canlandırdılar. Sonucun iyi olduğunu ne yazık ki söylemem ama bu kadar zor bir dönemde, kendilerinden istediklerimi büyük bir profesyonellikle yerine getiren oyuncularımı bir kez daha tebrik ediyorum.''

-Yaşadığı hayal kırıklığı-

Tayfur Havutçu, Süper Final maçları oynanırken yaşadığı hayal kırıklığını ise şöyle açıkladı:

''Süper Final maçları oynanırken, bazı yöneticilerimizin takıma maddi ve manevi destek vermek yerine, zamanlarını basına demeç vermek için konuşmalar hazırlamakla geçirmelerini görmek, benim için büyük bir hayal kırıklığıydı. Biz kendilerine, Beşiktaş'ta tüm futbol takımlarının durumunu en iyi şekilde aktarmaya, yeni görevlerine mümkün olduğunca ayrıntılı ve gerçek bilgiyle başlamalarını sağlamaya, destek olmaya çalışırken ne yazık ki aynı kişiler daha maçlar oynanırken başka arayışlar içindeydiler.''

-Dava nedeniyle yapamadığı açıklamalar-

Siyah-beyazlı taraftarların zaman zaman kendisinden daha fazla açıklamalar beklediğini ifade eden Havutçu, şunları kaydetti:

''Taraftarımızın geçmişte bazı zamanlarda benden, daha fazla konuşmamamı ve açıklama yapmamı beklediğini biliyorum. Ancak benim için doğru olan Beşiktaşlılık duruşuna asla uymayan bu davranışları ön plana çıkarmak değil, takımın başarısı için sahada çalışmaktır.

Zaten ben önce işimi yapıp sonra gerekirse konuşmayı tercih eden bir insanım. Sahada sonuç alınmadan verilen beyanatlara hiçbir zaman inanmadım. Konuşmak için de doğru zaman gelene kadar susmayı tercih ettim. Dava süreci nedeniyle taraftarımıza bilgi veremediğim (Dava sürdüğü için de hala açıklama yapmayacağım) konular olduğunun da özellikle bilinmesini isterim.''

-''Futbolcuları takım arkadaşım olarak görüyorum''-

Havutçu, bu geçiş döneminde devamlılığı sağlamak için uğraştığını belirterek, ''Bana güvenen oyuncu arkadaşlarıma bir kez daha teşekkür ediyorum. Onların birçoğunun Beşiktaş'a gelmesi kararında payım oldu ve geldikleri günden bu yana hepsiyle birlikte çalıştım. Hepsini ayrı ayrı kendi takım arkadaşım olarak görüyorum. Süper Final maçlarıyla birlikte hepsinin Beşiktaşlılıklarını bir kez daha gösterdiklerini düşünüyor ve camiamıza daha uzun yıllar faydalı olacaklarına inanıyorum'' ifadelerini kullandı.

-''Görevler değişebilir, Beşiktaşlılık kalıcıdır''-

Taraftarlara da seslenen Havutçu, ''Bana Beşiktaş'ın çocuğu payesini veren taraftarımıza bir kez daha teşekkür ediyorum. En zor zamanımda her an yanımda oldular, desteklerini esirgemediler. Ben de attığım her adımda bu sevgiye layık olmaya çalıştım. Görevler değişebilir, Beşiktaşlılık kalıcıdır'' diye konuştu.

Bir soru üzerine Başkan Orman'ın kendisine başka bir görev teklif ettiğini belirten Havutçu, ''Başkanımıza teşekkür ediyorum. Kulüp içinde bana başka bir görev teklif etti. Ama ben bir yola çıktım. Teknik direktör olarak yola devam etmek istiyorum. Önce dinlenip, sonra gelen teklifleri değerlendireceğim'' dedi.

Süper Final öncesi görevi kabul ettiği için pişmanlık duyup duymadığı sorusuna Havutçu, ''Pişmanlık yok. Ben her zaman Beşiktaş'ta zor dönemlerde görev aldım. Hiçbir zaman görevden kaçmadım. Beşiktaş'ta görev almak her zaman onur vericidir. 1.5 yıllık sözleşme yaptım. Böyle bir şey düşünmedim'' diye yanıt verdi.

-Kıran'dan çiçek-

Tayfur Havutçu ile birlikte basın toplantısına gelen Beşiktaş Kulübü yönetim kurulu üyesi Tamer Kıran, toplantı öncesi kısa bir konuşma yapıp, Havutçu'ya hizmetleri nedeniyle teşekkür etti ve çiçek verdi.