Advertisement

47. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun Marmaris-Pamukkale etabını dünyaca ünlü sprinter Alessandro Petacchi, son saniyede yaptığı atakla kazandı.

Turun 4. gününde 207 kilometrelik Marmaris-Pamukkale etabı koşuldu. Yağış altında verilen startla 164 sporcu yarışa katıldı. Tırmanma bölümlerinin çok olduğu zorlu etabı, 5.36.26'lık sürede finişe varan Alessandro Petacchi, son saniye atağıyla birinci tamamladı. Petacchi'nin ardından, Bartosz Huzarski ikinci, Alexander Efimkin üçüncü oldu. Yarışın son dakikalarına kadar kendisine orta sıralarda yer tutan Petacchi, son 100 metrede öndeki ikiliye yaklaştı ve son saniyede yaptığı atakla finiş çizgisine önde girerek herkesi şaşırttı.

''Türkiye Güzellikleri'' primini FDJ takımından Thibaun Pınot, tırmanma primini Astana takımından Andrey Zeıts, sprint primini ise Colombia takımından Juan Villegas elde etti. Dünkü etabın birincisi Colnago takımından Manuel Belleti'nin yarış dışı kaldığı, buna Liquigas takımından Elia Vivanı'nin de eklendiği bildirildi. Ayrıca Konya Torku Şekerspor takımından Mustafa Sayar'ın da düşmesi sonucu ambulansta tedavi adildiği ve daha sonra yarışı terk ettiği açıklandı.

Bugünkü etap sonunda genel klasmanda birinci bıraya yükselen Bartozs Huzarski turkuaz mayonun sahibi oldu.

Dereceye giren sporculara ödüllerini Denizli Valisi Yavuz Erkmen, Belediye Başkanı Osman Zolan, Emniyet Müdürü Atilla Çınar, Gençlik ve Spor İl Müdürü Ahmet İbanoğlu, TBF Başkanı Emin Müftüoğlu ve Avrupa Bisiklet Birliği Başkanı Wojciech Walkiewicz verdi.

Tur, yarın koşulacak Denizli-Fethiye etabıyla devam edecek.