Advertisement

MADRİD (A.A) - 26.05.2011 - Şenhan Bolelli - Real Madrid teknik direktörü Jose Mourinho, uzun zamandır anlaşmazlık içinde olduğu kulübün 2. en önemli adamı olan spor genel direktörü Jorge Valdano'nun işine son verdirdi.

Jorge Valdano ile Mourinho arasındaki sorun, Portekizli teknik adamın Chelsea'yi çalıştırdığı dönemlere kadar uzanırken, o sıralarda bir İspanyol gazetesinde yayımlanan köşe yazısında Valdano, Mourinho'yu eleştirmişti.

İkili arasında bu sezon içinde de kimin hangi konuda konuşacağına ilişkin birçok sorun yaşanırken, hakemler veya futbolcularla ilgili konularda Valdano, bazen Mourinho'nun söylediğine zıt açıklamalarda bulunmuştu.

İspanyol basını, ''Mourinho'nun Valdano'ya karşı bilek güreşini kazandığını'' yazarken, Valdano'nun istifa etmediğini, görevden alındığını ön plana çıkardı.

Real Madrid Kulübü başkanı Florentino Perez, polemikleri en aza indirmek için kulüpte ''yeni bir dönemin başladığını'' savunurken, ''İngiliz futbol stiline doğru gidiyoruz. Bundan sonra tek sözcü Mourinho olacak'' dedi.

''Bu sezonki tecrübemiz bize, teknik direktöre daha fazla otonom verip, yeni bir yapılanmaya gitmemiz gerektiğini gösterdi'' diyen Perez, uzun yıllardır birlikte çalışmasından dolayı Valdano'nun görevden alınmasının kendisi için üzücü olduğunu, ancak kulüp içindeki kargaşalığı önleme ihtiyacını duyduklarını ifade etti.

''Başkan tercihini ortaya koydu ve kazananın kim olduğu görüldü. Birçok kez üçlü toplantı talebinde bulundum ama olmadı'' diyen Valdano'nun, görevden alınmanın karşılığında yaklaşık 2 milyon avro tazminat alacağı öne sürülüyor.