Advertisement

Barcelona Kulübünün ekonomiden sorumlu başkan yardımcısı Javier Faus, transfer için 45 milyon euro ve satılacak futbolculardan gelecek parayı ayırdıklarını açıkladı.

Barcelona'nın, teknik direktör Guardiola'nın isteklerini gerçekleştirmek için elinden geleni yapacağını dile getiren Faus, ''Bu 45 milyon euro ve diğer gelecek paralar ile teknik direktörümüzün bizden istediğini gerçekleştirmeye çalışacağız. Transferler için üstün bir çaba harcamamız gerektiğini biliyoruz'' dedi.

Faus, kulübün ekonomik anlamda gücünü sağlamak için geçtiğimiz sezonlara oranla transfere çok daha az para ayırdıklarını vurguladı.

Guardiola'nın göreve gelmesinden bu yana son 3 sezondur transfere toplam 277,5 milyon avro harcayan Barcelona, Pique, Alves, Villa veya Mascherano gibi transferlerden verim alsa da Chygrynskiy, Hlep, Caceres veya İbrahimoviç transferlerinden zararla çıktı. İbrahimoviç'i İnter'den 70 milyon euroya alan Barcelona, bir yıl sonra bu futbolcuyu 24 milyon euroya Milan'a sattı.

Gelecek sezon için Barcelona'nın hedefindeki futbolcular Cesc (Arsenal), Rossi (Villarreal), Alexis Sanchez (Udinese) olarak gösterilirken, Arsenal'in Cesc için en az 45 milyon euro, Udinese ve Villarreal'in ise futbolcuları için 30'ar milyon euro istediği ileri sürülüyor.

Barcelona'nın satmayı planladığı futbolcuların ise Bojan, Thiago, Jeffren veya 2. ligde mücadele eden BArcelona B takımından Jonathan Soriano oldukları belirtiliyor.

Öte yandan, 2010-2011 sezonu itibarıyla Barcelona'nın kasasına 420 milyon euro girip, 441 milyon euro çıkarken, kulübün sezonu 21 milyon avroluk zararla kapatması öngörülüyor.

Faus, mevcut durumda kulübün borcunun 483 milyon eurodan 364 milyon euroya indirildiğini kaydederek, ''Daha fazla para kaybetmemize müsade edemeyiz. Geçen yıl 80 milyon euro, bu yıl da 21 milyon euro kaybettik. Gelecek yıl para kazanacağız'' dedi.