Advertisement

FIFA kokartlı hakem Cüneyt Çakır tarihi bir başarı göstererek, UEFA'nın en üst kategorisi olan elit kategoriye yükseltildi.

Futbol Federasyonundan yapılan açıklamaya göre, Avrupa'nın en iyi 25 hakeminden biri olan Cüneyt Çakır, bulunduğu 1. kategoriden bir üst kategoriye yükselme başarısı gösteren tek Avrupalı hakem oldu.

1976 doğumlu olan Cüneyt Çakır, hakemliğe 1994 yılında başladı. 2001 yılında üst klasman hakem olarak Spor Toto Süper Lig'de düdük çalmaya başlayan Çakır, 2006'da FIFA kokartı taktı. Cüneyt Çakır, 146 maçla faal hakemler arasında Spor Toto Süper Lig'in en çok maç yöneten hakemi olma başarısını gösterdi.

2007 yılındaki 19 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası'nda düdük çalan Çakır, 2009'daki 21 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası yarı final ve 2010'da UEFA Avrupa Ligi'nde yarı final rövanş maçlarını yönetti. Cüneyt Çakır, 2010-2011 sezonunda 4'ü milli maç, 3'ü Şampiyonlar Ligi olmak üzere 11 uluslararası maçta görev yaptı.

Cüneyt Çakır ayrıca, 29 Temmuz'da Kolombiya'da başlayacak 20 Yaş Altı Dünya Şampiyonası'nda görev alacak 6 Avrupalı hakem arasında bulunuyor.-ÇAKIR: ''TÜRK HAKEMLİĞİNİN BAŞARISI''-Cüneyt Çakır, Avrupa'nın en iyi 25 hakemi arasında yer almanın çok gurur verici olduğunu belirterek, ''Özellikle son yıllarda yapılan uluslararası düzeydeki eğitimler sayesinde hem ben hem de diğer arkadaşlarım Türk hakemliğinin adını duyurmaya başladık. Umarım daha da önemli başarılara imza atarız'' dedi.

Elit kategoriye yükselmesinde desteği olanlara teşekkür eden Çakır, şunları kaydetti:

''Başta başkan Mahmut Özgener olmak üzere Futbol Federasyonu ailesine, Oğuz Sarvan başkanlığındaki Merkez Hakem Kurulu camiasına, onursal başkanımız Şenes Erzik'e özel teşekkür ederim. Ayrıca 2 yıldır düzenli bir işbirliği içinde bulunduğum Jaap Uilenberg ve Larsen'in de önemli katkıları oldu. Gece-gündüz bir arada olduğumuz ve zorluklara göğüs gerdiğimiz tüm hakem arkadaşlarıma, hakem hocalarıma, verdikleri pozitif enerji nedeniyle futbol camiasına ve ailemin karşılıksız desteklerine şükran borçluyum.''-ÖZGENER: ''CÜNEYT ÇAKIR'I YÜREKTEN KUTLUYORUZ''-Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener, Cüneyt Çakır'ın Türk hakemliğinin gelmiş geçmiş en önemli başarısına imza attığını dile getirerek, ''Cüneyt Çakır, hem bizlere hem de futbol ailesine tarifsiz bir mutluluk ve gurur yaşattı. Kendisini yürekten kutluyoruz. Harcanan emeklerin karşılığını fazlasıyla verdi. Gelecek yıllarda diğer hakemlerimizden de yeni başarılar bekliyoruz'' ifadesini kullandı.

Cüneyt Çakır'ı tebrik eden Merkez Hakem Kurulu Başkanı Oğuz Sarvan da Şubat 2008'de başlattıkları yapılandırma ve Türk hakemliğine sistem kazandırma çalışmalarının meyvesini görmekten dolayı çok mutlu olduklarını belirtti.

Sarvan, bu başarıda 2009 yılında gerçekleşen UEFA Hakem Konvansiyonuna tam üyeliğinin önemli katkısı olduğunu vurguladı.