Advertisement

Uluslararası Halter Federasyonu (IWF) türbanla ilgili serbestlik kararı aldı.

35 yaşındaki ABD'li sporcu Kulsoom Abdullah'ın, Atlanta'da giydiği kıyafet, tartışmalara neden oldu, ABD Olimpiyat Komitesi tarafından uygun bulunmadı. Tartışmaların büyümesi üzerine, başörtüsü konusu IWF'ye soruldu.

Tartışmaların ardından IWF Yönetim Kurulu, Malezya'nın Penang kentinde yaptığı toplantıda, konuyu gündemine aldı. Toplantıda, IWF Antrenörlük ve Araştırma Komitesi Başkanı Dragomir Cioroslan, kendi komitesine Müslüman sporcular tarafından gündeme getirilen konuyla ilgili öneride bulundu.

Başkan Cioroslan, önerisinde şunları kaydetti:

''Halter müsabakalarında tüm sporcuların elastan malzemeden yapılmış olan uzun kollu ve bacaklı tek parça kıyafet (tayt) giymesine izin verilmesi için kural 4.1.1'in değiştirilmesi gerekiyor. Teknik yetkililerin diz ve dirseklerin düzgün şekilde kapanmasına engel teşkil eden bir durumun olmadığının saptanması şartı aranacaktır. Sargılar, kıyafetin altından değil, sadece üstünden sarılmalıdır.

Başın kapatılmasıyla ilgili herhangi bir yasaklayıcı kural olmadığından için türban ve başörtüsüne izin verilmelidir. Bunun gibi donanımlar, adalet ve eşitlik ruhu çerçevesinde ve tüm milletlerden olan sporcuların katılımı doğrultusunda dikkate alınmalıdır.''

IWF'ye sunulan gerekçeler sonrasında Yönetim Kurulu, Tıp Komitesi ile Antrenörlük ve Araştırma Komitesi ile işbirliği içinde yarışma kıyafetleri konusunda kuralların değiştirilmesine ilişkin öneriyi kabul etti.

Buna göre, halterciler, istedikleri takdirde yarışmalara başörtüsüyle de katılabilecek.