Advertisement

Bursaspor'un ''efsane'' teknik direktörü Nejat Biyediç, memleketi Bosna Hersek'in Mostar kentinde vefat etti.

A Milli Takım Maç ve Oyuncu İzleme Antrenörü Adnan Örnek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kan kanserine yakalanan Biyediç'in son zamanlarda sağlığının iyiye gittiğini, böyle bir haber karşısında adeta yıkıldıklarını söyledi.

Örnek, Nejat Biyediç'e geçen sene bir futbol okulu kurduklarını, burada 150 öğrencisinin bulunduğunu hatırlatarak, ''Durumu çok iyiydi. Gece aniden rahatsızlanarak hastaneye götürmüşler ve orada hayatını kaybetmiş. Böyle bir haber beklemiyorduk. Kendisi Türk futbol tarihine mal olmuş ve karakteriyle de herkesin takdir ettiği bir insandı. Başımız sağolsun'' diye konuştu.

52 yaşındaki Biyediç'in cenazesinin, Mostar'da çarşamba günü kılınacak ikindi namazının ardından toprağa verileceği bildirildi.

Bosna Hersek'te hayatını kaybeden Bursaspor'un ''efsane'' teknik direktörü Nejat Biyediç, Bursaspor'da oynadığı futbol ve attığı gollerle Türkiye'nin ''imparator' lakaplı futbolcuları arasında yer aldı.

Biyediç'in arkadaşlarından A Milli Takım Maç ve Oyuncu İzleme Antrenörü Adnan Örnek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2007'den bu yana lösemi tedavisi gören Biyediç'in hastalığa yenik düştüğünü belirterek, arkadaşları olarak büyük üzüntü yaşadıklarını söyledi.

Nejat Biyediç'in Bursaspor'da oynadığı futbol ve attığı gollerle ''imparator'' lakabını aldığını ifade eden Örnek, efsane oyuncunun, 1986 yılında Bursa'ya ilk geldiğinde bir jübile maçıyla taraftarın karşısına çıktığını anlattı.-TARAFTARIN YÜREĞİNE SU SERPTİ-Bursaspor'un efsane kaptanı Sedat 3'ün çok sevilen bir futbolcu olduğunu vurgulayan Örnek, şöyle konuştu:

''Sedat 3'ün jübilesi yapılacağı dönemde taraftar büyük üzüntü yaşıyordu. Dönemin kulüp başkanı Cavit Çağlar tarafından transfer edilen Biyediç, bu jubile maçına çıktı. Nejat Biyediç, oynadığı futbolla taraftarın yüreğine su serpti. Taraftar Sedat 3'ün gittiğine üzülürken, birden yüzleri gülmeye başladı. O yıl ben genç takımdan A takıma alındım. Nejat Biyediç ile 6 yıl birlikte oynadım. Oynadığı futbol ve attığı gollerle imparator oldu. Halen de Türk futbolunda imparator olarak tanınıyor.''

Başarılı futbolculuk kariyerinden sonra Biyediç'in Bursaspor'da yardımcı antrenör olduğunu anlatan Örnek, ''Ben takım kaptanıyken o yardımcı antrenörlük yaptı. Bir süre de böyle birlikte çalıştık'' dedi.-BEŞİKTAŞ GALİBİYETİ HERŞEYİ DEĞİŞTİRDİ-Örnek, 1994 yılında teknik direktör Nevzat Güzelırmak'ın işler iyi gitmeyince görevinden ayrıldığını belirterek, şöyle devam etti:

''Bu ayrılış adeta dönüm noktası oldu. Yardımcı antrenör olan Biyediç, tek yetkili kaldı. 1994'te takım kaptanıydım ve İnönü Stadı'nda Beşiktaş ile karşılaştık. O maçta hepimiz, Biyediç için oynadık ve kazandık. Maçı alırsak Nejat'ın teknik direktör olarak kalacağını biliyorduk. Ertuğrul Sağlam'ın o dönemde santrfor olduğu Beşiktaş'ı kendi sahasında 2-1 yendik. Bu maçtan sonra herşey değişti. Nejat Biyediç'in teknik direktörlük kariyeri ve Bursaspor'un tarihe geçen başarılı bir süreci başladı.''

Bu maçtan bir yıl sonra İntertoto Kupası macerasının başladığını ve Bursaspor'un çok başarılı olduğunu dile getiren Örnek, ''1999'da futbolu bıraktım ve Nejat Biyediç'in yardımcılığı yaptım. Birlikte çok çalıştık. Hem futbolu hem de teknik direktörlüğüyle tam bir futbol adamıydı'' dedi.

Örnek, Biyediç'in iyi niyetli, duygusal birisi olduğunu vurgulayarak, ''Futbolcularla ve teknik heyetle diyaloğu çok iyiydi. Futbolcularla iyi anlaşırdı. Futbol bilgisi iyiydi, iyi bir altyapısı vardı. Hem futbol oynarken, hem teknik direktörken bize çok şey öğretti. Türk futbolu için, Bursa futbolu için önemli kayıptır. Genç yaşta aramızdan ayrıldı çok üzgünüz'' diye konuştu.