Advertisement

Galatasaray taraftarları, UEFA'ya gönderilmek üzere "Temiz Futbol" taleplerini dile getiren bir mektup kampanyası başlattı.

Mektupta, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı'nın son gelişmeler karşısında aldığı tutum eleştirilirken, bahsi geçen suçlarla ilişkilendirilecek tüm kişi ve kulüplerin, isimleri ve konumları ne olursa olsun, UEFA ve FIFA Disiplin talimatları doğrultusunda cezalandırılması istendi.

Sokak Gazetesi adlı internet sitesinde yayınlanan mektubun içeriği ise şöyle:

Temiz Futbol İstiyoruz

Avrupa Futbol Birliği Başkanlığına (UEFA)

Türk futbolundaki şike soruşturması çerçevesinde yaşanan son gelişmeler ışığında, kendimi bu e-postayı göndermek zorunda hissettim. Pek çok kulüp, oyuncu, basın mensubu ve bir kısım Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) yetkilisinin de karıştığı ve bu kişilerin, şike, teşvik, tehdit gibi suçlamalara dahil olduğu soruşturmadan haberdar olduğunuza eminim. Basına yansıyan kimi söylem ve belgeler, soruşturma kapsamında olan insanların tamamının şikeyle ilişkili olduğu izlenimini kuvvetlendirmektedir.

Bilinmelidir ki, Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) şu andaki başkanı, şike soruşturmasında itham edilen kulüplerden biri olan Fenerbahçe’nin faal üyesi ve maddi sponsorlarından biridir. TFF Başkanı bununla da kalmamış, soruşturma kapsamındaki suçlamaların kişisel kapsamda değerlendirilmesini, kulüplerin kişilerin işledikleri suçtan ayrı olarak değerlendirilmesi ve dolayısıyla kulüplerin cezalandırılmaması gerektiğini ifade etmiştir.

Esasen bu mektup, oyuncuların sahada tüm güçlerini verecekleri gerçek futbolu izleyebilmek adına bir imdat çığlığıdır. Futbolcuların sahadaki performansı dışında birilerinin şampiyonu önceden belirleyeceği bir ortamda, taraftarı olduğumuz kulüplerin sezonluk kombine kartlarını almak dahi bizim için abes ile iştigaldir!

Bir kez daha önemle vurgulamak istiyoruz!

- Bahsi geçen suçlarla ilişkilendirilecek tüm kişi ve kulüpler, isimleri ve konumları ne olursa olsun, UEFA ve FIFA Disiplin talimatları doğrultusunda cezalandırılmalıdır.

- Bu kulüplerin ve sorumlu yöneticilerinin işlediği suçlardan alınacak cezalardan spor kulüplerinin
muaf tutulması yalnızca UEFA Disiplin Yönetmeliği 6.maddesinin 1.paragrafına aykırılık teşkil etmeyecek, aynı zamanda bundan sonra tüm kulüpleri her türlü şike soruşturmasından muaf tutacak, daha da kötüsü, sporun evrensel etik değerlerine ciddi zarar verecek bu tip eylemler için kulüpleri adeta cesaretlendirecektir.

- Mevcut koşullarda T.C. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararını beklemek, TFF’nin Disiplin Talimatnamesinin ceza hukukun altında ezilmesini ve bundan sonra TFF’nin ve bünyesindeki sportif yargı mekanizmalarının tamamının özerkliğine zarar vemesini sağlayacaktır.

- Adaletin tecellisini ertelemek, daha büyük adaletsizlik ve kargaşa yaratacak ve şüphesiz ki her yönüyle futbola büyük zarar verecektir.

- Futbola yön veren global kurumlar FIFA, UEFA ve Avrupa Birliği Spor Komisyonu bu duruma müdahil olmalı ve adaletin sağlanmasına katkıda bulunmalıdır. Futbolun doğrularından yana göstereceğiniz kesin tavır, sürecin en hızlı ve en adil biçimde sonuçlanmasına yardımcı olacaktır.

Biz temiz futbol istiyoruz. Lütfen futbol oyununu koruyun ! Ve bırakın oyunun aslı neyse, biz ondan keyif alalım…

Saygılarımızla,