Advertisement


-KULÜPLER BİRLİĞİ VAKFI'NDAN AK PARTİ'YE ZİYARET

-AK PARTİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI AKSU:

''MESELEYİ KULÜPLERİMİZ DE SİYASİ BİR MESELE

OLARAK GÖRMÜYORLAR''

-KULÜPLER BİRLİĞİ VAKFI BAŞKAN VEKİLİ DEMİRÖREN:

''ÜÇ PARTİMİZLE KESİNLİKLE TALİMATNAMEYLE

İLGİLİ BİR GÖRÜŞME YAPMADIK''(FOTOĞRAFLI-GÖRÜNTÜLÜ)ANKARA (A.A) - 07.09.2011 - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdülkadir Aksu, Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun'un geçmişte Kulüpler Birliği Vakfının ve Türkiye Futbol Federasyonunun isteği üzerine çıkarıldığına işaret ederek, ''Meseleyi kulüplerimiz de siyasi bir mesele olarak görmüyorlar'' dedi.

Kulüpler Birliği Vakfı Başkan Vekili ve Beşiktaş Kulübü Başkanı Yıldırım Demirören ve beraberindeki Spor Toto Süper Lig'de mücadele eden kulüplerin başkanları, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdülkadir Aksu'yu ziyaret etti.

AK Parti Genel Merkezi'nde, basına kapalı gerçekleşen toplantının ardından Aksu ve Demirören, gazetecilere açıklamalarda bulundu ve basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Kulüpler Birliği Vakfı üyelerinin Yıldırım Demirören başkanlığında AK Parti'den önce ana muhalefet ve muhalefet partilerini ziyaret ettiğini ve bu ziyaretlerin amacının da Türk futbolundaki sıkıntıları kendilerine geniş bir şekilde aktarmak olduğunu ifade eden Abdülkadir Aksu, ''Dolayısıyla bu ziyaretlerle kamuoyuna da bu çeşitli sıkıntıları aktarmak amacındalar. Bu dönemde Türkiye Futbol Federasyonu ile ilgili sıkıntılar da var. Malumunuz Türkiye Futbol Federasyonu bağımsızdır, özerktir. Bu bizim hiç girmediğimiz, temas etmediğimiz bir konu. Sıkıntılı diğer konularda da arkadaşlarımızı dinledik, notlarımızı aldık. Anlattıkları konuları değerlendireceğiz. Sonra ne yapılması gerekiyorsa açıklarız'' diye konuştu.

Aksu, kulüp yöneticilerinin kendilerini ziyaret ettikleri konuyla ilgili edindikleri bilgileri parti gruplarında ve yetkili organlarında değerlendireceklerini dile getirerek, şöyle devam etti:

''Bu yasa bildiğiniz gibi geçmişte yine Kulüpler Birliği Vakfı ve Türkiye Futbol Federasyonunun isteği üzerine çıkarılmıştı. Meseleyi kulüplerimiz de siyasi bir mesele olarak görmüyorlar. Bir toplumsal mesele olarak görüyorlar. Futbol kamuoyunun yüzde 90-95'ini ilgilendiriyor. Yöneticilerimiz bu ziyaretlerini de bir toplumsal mutabakat olarak planlamışlar. Mesele bu açıdan incelenecek.''-YILDIRIM DEMİRÖREN-Abdülkadir Aksu'nun açıklamalarının ardından ziyaret hakkında bilgi veren Kulüpler Birliği Vakfı Başkan Vekili, Beşiktaş Kulübü Başkanı Yıldırım Demirören de anamuhalefet ve muhalefet partileriyle yaptıkları görüşmelerde edindikleri izlenimleri Aksu ile paylaştıklarını aktardı.

Demirören, şöyle konuştu:

''Toplumsal olay olan futbolda gerekli incelemeleri yapıp, bizlerin müracaatlarını da ona göre değerlendireceklerini belirttiler. Kulüpler Birliği Vakfı olarak bir çalışma yaparak, görüşlerimizi hem iktidar hem de muhalefet partilerimize bildirip, sürecin hızlanması için talepte bulunacağız.''

Yıldırım Demirören, basında yer alan ve yanlış anlamalara neden olabilecek bazı haberler gördüklerini vurgulayarak, ''Bu haberlerde (sanki biz talimatnamenin 55'inci maddesinin değişmesi için partilerle görüşüyormuşuz) gibi bir algı oluşmuş. Türkiye Futbol Federasyonu özerktir, siyasetten ayrıdır.

Biz kesinlikle üç partimizle talimatla ilgili bir görüşme, konuşma yapmadık. Bunu konuşmanın yeri buralar değil Türkiye Futbol Federasyonudur. Türkiye Futbol Federasyonuna da Spor Toto Süper Lig'deki 18 kulüp olarak talimat değişikliği istediğimizi bildireceğiz. Ama bu isteğimizin AK Parti, Cumhuriyet Halk Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi ile uzaktan yakından alakası yoktur'' şeklinde konuştu.-MHP GENEL BAŞKANI BAHÇELİ DE KABUL ETTİ-Öğlen saatlerinde önce Cumhuriyet Halk Partisini ziyaret eden Kulüpler Birliği Vakfı Başkan Vekili, Beşiktaş Kulübü Başkanı Yıldırım Demirören ve beraberindeki Spor Toto Süper Lig'de mücadele eden 12 kulübün başkanları, daha sonra Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye de kısa süren bir ziyarette bulundu.

Basının sadece görüntü almasına izin verilen görüşmenin ardından Yıldırım Demirören burada da kısa bir açıklamada bulundu ve MHP Genel Başkanı Bahçeli'ye de Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesini Dair Kanun'un ağır olduğunu, baştan gözden geçirilmesi ve düzeltilmesi gerektiği yönündeki görüşlerini aktardıklarını söyledi.

Demirören, Devlet Bahçeli'nin kanunun Türkiye Büyük Millet Meclisine gelmesi halinde partisi ve grubu adına destek vereceklerini açıkladığı bilgisini de aktardı.

AK Parti ve MHP genel merkezlerine Yıldırım Demirören başkanlığında yapılan ziyaretlere, Fenerbahçe Yönetim Kurulu Üyesi ve Başkan Vekili Nihat Özdemir ile Asbaşkan Ali Koç, Trabzonspor Başkanı Sadri Şener, Galatasaray 2. Başkanı Adnan Öztürk, Bursaspor Başkanı İbrahim Yazıcı, Gaziantepspor Başkanı İbrahim Kızıl, Eskişehirspor Başkanı Halil Ünal, Karabükspor Başkanı Nevzat Şahin, Kayserispor Başkanı Recep Mamur, Manisaspor Başkanı Kenan Yaralı, Gençlerbirliği Kulübü Başkanı İlhan Cavcav ile Samsunspor Başkanı Kazım Yılmaz katıldı.