Advertisement

27. Cumhurbaşkanlığı Kupası’nın sahibi Galatasaray oldu. Sarı-Kırmızılı takım, Kayseri’de oynanan sezonun ilk derbisinde ezeli rakibi Fenerbahçe Ülker’i iki uzatmaya giden muhteşem bir mücadele sonunda 97-103 mağlup etti ve ilkini kazandığı Cumhurbaşkanlığı Kupası’nı 26 yıl aradan sonra müzesine götürdü. Böylece 2011-12 sezonun ilk kupası da kaldıran Galatasaraylı oyuncular Cumhurbaşkanlığı Kupası'nı Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Nadir Alparslan'ın elinden aldı.

Kayseri Kadir Has Kongre ve Spor Merkezi’ndeki dev mücadeleyi Kayseri Valisi Mevlüt Bilici, Kayseri Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Av. Mehmet Savruk, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Nadir Alparslan, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Türkiye Basketbol Federasyonu Asbaşkanı ve MHK Başkanı Metin Şahin, TBF Asbaşkanı İmran Işıldar, TBF Yönetim Kurulu üyeleri Hüsnü Karagözoğlu, Şükrü Tara, Ahmet Nuri Tan ve Ömer Görsoy, TBF Genel Sekreteri Ali Özsoy ile Milli Takımlar İdari Menajeri Barbaros Akkaş, Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Ünal Aysal, Fenerbahçe Spor Kulübü Asbaşkanı Ali Koç, her iki kulübün yöneticileri'nin yanı sıra Kayseri KASKİ ve İstanbul Üniversitesi kadın basketbol takımları da izledi.

Maçın ilk sayılarını Ender Arslan serbest atış çizgisinden kaydetti. Ömer Onan ve James Gist’in basketleriyle 5-2 öne geçen Fenerbahçe Ülker, Darius Songaila’nın orta mesafeli isabetine de yine Ömer ile yanıt verdi. Galatasaray, Jaka Lakovic’in üçlüğüyle eşitliği sağladıktan sonra Ender hızlı hücumdaki turnikesiyle takımını üstün duruma getirdi. Temponun iyice yükseldiği bu bölümde Gist, Furkan Aldemir, Curtis Jerrells ve tekrar Furkan’dan karşılıklı basketler geldi. İlk 5 dakika Sarı-Kırmızılıların 12-13 üstünlüğüyle geride kalırken, Ender ve Emir Preldzic’in isabetleri skoru yine dengeledi. Fakat arka arkaya iki üçlükle üstünlüğü ele alan Sarı-Kırmızılılar, Oğuz Savaş’ın son hücumdaki basketine rağmen ilk periyodu 19-21 önde tamamladı.

İkinci çeyrek Bojan Bogdanovic’in basketiyle açılırken, Mert Shumpert’ın cevabı gecikmedi. Luska Andric (2), Shumpert (5) ve Caner Topaloğlu (1) ile sayı üretmeye devam eden Galatasaray, serisini 10-0’a taşıyıp durumu 21-31 yaptı. Fenerbahçe Ülker suskunluğunu Roko Ukic’in faul çizgisinden kaydettiği sayılarla bozduktan sonra Oğuz Savaş ve Emir Preldzic farkı 6’ya indirdi. Galatasaray molasının ardından ise serbest atışlardan sayılar bulan Sarı-Lacivertliler toplamda 10-0’lık seri yakalayarak skora denge getirdi: 33-33. Son 2 buçuk dakikada Fenerbahçe Ülker’in skor yükünü Ömer Onan çekerken, Galatasaray da Jaka Lakovic - Ender Arslan ikilisiyle etkili oldu ve devre 39-38’lik skorla kapandı.

Galatasaray, üçüncü periyodun başında Josh Shipp’in üst üste sayılarıyla öne fırladı. Fakat Fenerbahçe Ülker başarılı hücum performansı sergileyen James Gist’e Emir Preldzic’in de destek vermesiyle 7-0’lık seriye imza atıp skoru lehine çevirdi: 48-44. Ender Arslan’ın üçlüğüyle toparlanan Sarı-Kırmızılılarda Caner Topaloğlu da bir üçlük kaydederek dengeyi sağladı. Furkan Aldemir’in pota altındaki etkili oyunu da takımına 4 sayılık avantaj getirdi. Bojan Bogdanovic’in turnikesine de Caner’in son saniye basketiyle yanıt veren Galatasaray, final çeyreğine 54-58 önde girdi.

Fenerbahçe son periyoda art arda 3 sayıyla başlarken, Jaka Lakovic’in üçlüğü farkın kapanmasını önledi. Ama Sarı-Lacivertliler Bojan Bogdanovic - Roko Ukic ikilisiyle tekrar ivme yakalayıp öne geçince Galatasaray mola aldı. Moladan Mert Shumpert’ın basketiyle dönen Sarı-Kırmızılılar, Fenerbahçe’nin yine Bogdanovic ve Ukic ile 7-0’lık seriye imza atmasına engel olamadı. Başantrenör Oktay Mahmuti skorun 70-63’e gelmesiyle tekrar mola aldı ve ardından Luska Andric farkı 5’e düşürdü. Sonraki hücumda James Gist, Oğuz Savaş’ın pasını havada tek elle tamamlayarak muazzam bir smaç yaptı. Ama Galatasaray hız kesmedi ve -0’lık seriyle durumu 72-72 yaptı. Bu kez de molayı Neven Spahija aldı. Sarı-Kırmızılılar son 50 saniyeye girilirken Luska Andric ile çok kritik bir basket faulle 3 sayı buldu. Ancak Fenerbahçe 2 serbest atış sayısı ve Emir Preldzic’in bitime 3 saniye kala attığı turnikeyle maçı uzatmaya götürmeyi başardı: 78-78.

Uzatmanın ilk iki saha içi isabetli Roko Ukic’ten geldi. Mert Shumpert’ın üçlüğüyle skoru eşitleyen Galatasaray, James Gist’in takip smacına engel olamasa da Luska Andric’in yanıtı gecikmedi. Emir Preldzic’in birini sayıya çevirdiği serbest atışların ardından Sarı-Kırmızılılar hücumdan boş döndü. Fakat Gist de top kaybı yapınca son 38 saniyeye girilirken hücum sırası Galatasaray’a geçti. Caner Topaloğlu faul çizgisinden tek isabet bulduktan sonra Ukic iki serbest atış kaçırdı ve maç 85-85’lik skorla ikinci kez uzatmaya gitti.

İkinci uzatmada karşılıklı birer basket sonrası Tutku Açık ve Mert Shumpert’ın arka arkaya iki hücumdaki üçlükleri Galatasaray’a 6 sayılık çok önemli bir avantaj sağladı. Sarı-Kırmızılılar, seriyi Luska Andric ile 8-0’a taşırken, Roko Ukic bir üçlük isabetiyle takımını umutlandırdı. Fakat Andric skorer oyununu sürdürerek farkın kapanmasına izin vermedi. Bojan Bogdanovic ve Ukic’in son dakikadaki gayretleri de sonucu değiştirmeye yetmedi ve Galatasaray bu muhteşem mücadeleden 97-103’lük galibiyetle ayrılarak 27. Cumhurbaşkanlığı Kupası’nı kazandı.


SALON: Kayseri Kadir Has Kongre ve Spor Merkezi

HAKEMLER: Rüştü Nuran, Yener Yılmaz, Ali Şakacı

FENERBAHÇE ÜLKER (97): Roko Ukic 17 (1 ribaund- 1 asist), Curtis Jerrells 2 (1 ribaund- 3 asist), Ömer Onan 11, Gasper Vidmar 2 (1 ribaund), Kaya Peker 2 (5 ribaund- 1 asist), James Gist 18 (8 ribaund- 3 asist), Oğuz Savaş 7 (7 ribaund- 2 asist), Hakan Demirel, Bojan Bogdanovic 21 (2 ribaund- 1 asist), Emir Preldzic 17 (6 ribaund- 10 asist)

GALATASARAY (103): Josh Shipp 5 (1 ribaund), Jaka Lakovic 8 (1 ribaund- 1 asist), Caner Topaloğlu 6 (4 ribaund- 1 asist), Mert Shumpert 22 (2 ribaund- 4 asist), Tutku Açık 3 (1 ribaund- 8 asist), Luska Andric 22 (7 ribaund- 2 asist), Zaza Paçulia (2 ribaund), Furkan Aldemir 10 (5 ribaund- 1 asist), Lucas Gordon 2 (8 ribaund- 6 asist), Darius Songaila 4 (4 ribaund- 1 asist), Ender Arslan 18 (4 ribaund- 7 asist), Cevher Özer 3 (2 ribaund)

1. PERİYOT: 19-21
2. PERİYOT: 20-17
3. PERİYOT: 15-20
4. PERİYOT: 22-20
1. UZATMA: 7-7
2. UZATMA: 12-18

www.tbf.org.tr