Advertisement

Bloomberg’in haberine göre, Suudi Arabistan’ın 450 milyar dolarlık varlık fonu Velocity isminde yeni bir şirket kuracak ve bu şirket yeni ortaklığın çoğunluk hissesinin sahibi olacak. Şirketin azınlık hissesine sahip olacak Foxconn, üretilecek elektrikli araçların yazılımını ve elektronik mimarisini sağlayacak.

Konuyla ilgili bilgi sahibi kaynaklar, yeni kurulacak ortaklığın BMW lisanslı bir şasiyi kullanarak elektrikli araç üretimini gerçekleştireceğini belirtti. Tarafların anlaşmayı yıl sonuna kadar imzalaması beklenirken planların hala değişme ihtimali olabileceği de belirtildi.

Suudi Arabistan, ekonomisini petrol geliri bağımlılığından kurtarmak için uzun yıllardır yerel bir araba üretimi endüstrisi kurmak istiyordu. Krallık 2018’de elektrikli araba girişimi Lucid Motors’un çoğunluk hissesini satın almış ve şirketi ülke sınırları içerisinde üretim yapması için yönlendirmişti.

Suudi Arabistan Varlık Fonu’nun 2028 yılına kadar yıllık 15 gigavatsaatlik depolama kapasitesi üretebilecek bir batarya fabrikası kurmayı planladığı da belirtildi.

Xiaomi Pekin’de yıllık 300 bin araç üretim kapasitesine sahip elektrikli araba fabrikası kuracağını duyurdu. Fabrikanın inşası iki aşamada gerçekleşecek ve şirketin otomobil biriminin satış ve araştırma ofisi de burada yer alacak.

Xiaomi Mart ayında yeni elektrikli araba iştirakine 10 yılda 10 milyar dolarlık yatırım yapacağı taahhütünde bulunmuştu. Şirketin elektrikli araba iştiraki için gerekli başvuru prosedürü Ağustos ayında tamamlanmıştı.

Apple ve Foxconn gibi şirketler de artan iklim değişikliği endişelerinin elektrikli araçlara olan talebi körükleyeceğine dair beklentilerle elektrikli araç üreteceklerini duyurmuşlardı. Foxconn Byton’ın M-Byte modelini 2022’nin ilk çeyreğine kadar seri üretime geçirebilmek için 200 milyon dolarlık yatırım yapmayı hedeflerken Apple da elektrikli otomobil üretimi için Kia ile anlaşmıştı.