Advertisement

Küresel ekonomik görünüm hakkındaki iyimserlik hisseleri yeni rekorlara taşırken tahvil getirileri Fed toplantısı öncesi geri çekiliyor.

S&P 500 endeksi Pazartesi günü yüzde 0,7 ile beşinci işlem gününde de yükseliş kaydetti. Nasdaq 100 de Apple, Tesla ve Facebook öncülüğünde günü yüzde 1,1 artıda kapadı. Sabah saatlerinde S&P 500 vadelileri yatay bir seyir izlerken Nasdaq 100 vadelileri sınırlı da yükseliş kaydetti. MSCI Asya Pasifik Endeksi Japonya ve Çin Borsaları ile ılımlı arttı. ABD 10 yıllık tahvil getirisi iki baz puan düşüşle yüzde 1,59’a geriledi.

Gözler Fed toplantısında

Çarşamba günü açıklanacak Fed üyelerinin vereceği faiz kararı kadar üyelerin faiz patikası tahminleri de yatırımcıların radarında olacak. En son aralık ayında tahminlerini açıklayan Fed üyeleri faizlerin medyan olarak 2023 sonuna kadar sıfıra yakın tutulmasını bekliyordu. Ancak piyasalardaki fiyatlamalar giderek artan oranda Fed tahminlerinden kopukluk gösteriyor.

Aşılama ve ABD’deki 1,9 trilyon dolarlık teşvikin büyüme ve enflasyonu yükselteceği beklentisiyle para piyasaları fiyatlamalarına daha erken faiz artışı yansıyor. Para piyasaları fiyatlamalarına göre yatırımcılar Fed’in 2022 sonunda faiz artışına gidebileceğini düşünüyor.

Para piyasalarında 10 yıllık ABD tahvil opsiyonları da daha yüksek tahvil getirilerine işare ediyor. Opsiyon yatırımlarına göre gelecek aylarda ABD 10 yıllık getirisi yüzde 1,85’e kadar yükselebilir.

Para piyasalarındaki hareketleri yorumlayan TJM Institutional Securities David Robin piyasaların “Fed’in sabırlı olmasına sabrı kalmadığını” belirtti. Robin “Eğer Fed Başkanı Jerome Powell mevcut fiyatlamalara direnirse piyasalar Powell’ın inkar içinde olduğunu düşünecek ve Fed’in daha erken ve daha büyük faiz artışı yapmasını fiyatlayacak” değerlendirmesini yaptı.