Advertisement

Çay Sanayicileri ve İşadamları Derneği (ÇAYSİAD) Genel Sekreteri Mustafa Yılmaz Kar, çay sektöründe iş gücü maliyetinin son yıllarda kontrol dışı arttığını ifade ederek "2009 yılında işçinin günlük maliyetini 50 TL idi. Ancak bu yıl bu rakam 153 TL'ye çıktı" dedi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Kar, "Çay tarımı hem zor hem de telaşlı iştir. Çayın toplama zamanı gelmişse çayınızı toplamak zorundasınız. İşçiye ihtiyaç duyuyorsanız simsarlara gideceksiniz. Müstahsilin çok büyük çoğunluğu çayını işçiye toplatmak istiyor. Simsarlar işçi talebine yetişemiyor. İşçilerin çalışma izni yok. Yakalandığında işçi başına 2017 yılı için 6 bin 229 TL ceza ödemek zorunluluğu var. Simsarlar kar etme amacında olan insanlar. Mesela 120 TL olan yevmiye için birisi el altından 140 önermişse işçinizi ona veriyor. Tabi ki sıkıntılı bir süreç başlamış oluyor. Zaten yasal olmayan piyasa daha da karmaşık bir hal almış oluyor" dedi.

Çayda işçilik maliyetlerinin çok yüksek olduğunu kaydeden Kar, 2009 yılında işçinin üreticiye günlük maliyeti 50 TL iken bu rakamın 2016 yılında 129 TL'ye çıktığını söyledi. 2017 yılında ise işçilik maliyetinin 153 TL'ye çıktığını hatırlatan Kar, "Çayın kg maliyeti 61 kuruşa yükseldi. Ancak benim tespitlerim 2017 yılında maliyetin 61 kuruşun çok daha üzerinde oluştuğu yönünde. Çünkü çay verimi çok düşük ve işçiler 150 kg civarında çay toplayabiliyor. Gübreyi, çay otu temizliğini ve diğer işlem maliyetlerini de hesaba kattığımızda, aslında iyi olması gereken üreticinin durumunun, kontrolsüz artan işçilik maliyetleri yüzünden hiç de iyi olmadığı görülüyor" dedi.

ÇAYSİAD olarak yerli istihdam projesi hazırladıklarını ancak başarılı olamadıklarını da ifade eden Mustafa Yılmaz Kar, "Projenin uygulanabilmesi için iki seçenek mevcuttur. Birincisi, çay işinde 90 gün çalışan işçiye kamu yararına projelerde 180 gün çalışma hakkı verilmesi. İkincisi ise vergi ve sigorta bedellerinin sanayide çalıştırılan işçilerde olduğu gibi en az 180 gün devletçe ödenmesidir" diye konuştu.