Advertisement

Üreticilerce zeytinliklerin ‘ölüm fermanı’ diye nitelendirilen madde, ‘Üretim Reform Paketi’ tasarısından çıkarıldı.

Toplanan Sanayi Komisyonu Başkanı AK Parti milletvekili Ziya Altunyaldız, “Çoğulcu demokratik bir anlayışla tüm kesimlerin görüşlerini aldık ve 3 parti grubu da uzlaşı temin ettik. Sonuç olarak zeytinlik maddesinin üretim reform tasarısından çıkarılması kararı aldık” dedi.

Üretim Reformu Tasarısı’nın komisyona çekilen zeytinlikler ile ilgili hükümlerinin tasarıdan çıkarılması için AK Parti CHP ve MHP ortak önerge verdi. Oylamanın ardından ilgili madde tasarıdan çıkarıldı.

Tasarı, daha önce Komisyon’dan geçerek Genel Kurul’a kadar çıkmış ancak kamuoyundaki tepkiler ve zeytin sektörünün temsilcilerinden gelen itirazlar sonrası tekrar Komisyon’a gönderilmişti.

Bloomberg HT’ye konuşan Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi (UZZK) İcra Direktörü Mustafa Tan, çıkan sonucun olumlu olduğunu ancak tehlikenin tamamen geçmediğini söyledi.

Tan şöyle konuştu: “Zeytinciler olarak Sanayi Bakanlığı bünyesinde çıkarılan bir yasayla gündeme gelmesi ve burada zeytincilerin görüşünün alınmamış olması bizim tarafımızdan manidar bulunuyordu. Bu komisyonlarda tüm taraflarla sık sık toplantılar yaptık ve bu sürecin oldu bittiye gelmesinin huzursuzluk yaratacağını söyledik. Sanırım bu karşılıklı görüşmeler vesile oldu. Biz ağacımızı korumak istiyoruz. Ülkenin geleceğini düşünüyoruz.”

BloombergHT canlı yayınına katılan Tanrıkulu, "Komisyon, tasarının ikinci maddesinin çekilmesini oyladı ve bu, bütün siyasi partilerin ortak imzasıyla gerçekleşti. Genel Kurul'da bu mutabakat bozulmazsa zeytinlikleri el birliği ile kurtarmış olduk" ifadelerini kullandı.

Zeytinlikler ilgili maddelerin tasarıya eklenmesinin birkaç sebebi olabileceğini aktaran MHP İzmir Milletvekili, "Bakanlığın, Türkiye'nin özellikle kıyı ve limana açık bölgelerinde endüstri alanları kurulması noktasında bir talebi var. Sayın Bakan, bu konuda da ısrarcı. Ancak bizim itirazlarımız üzerine bu durum geri püskürtüldü" diye konuştu.

Türkiye'nin toplam zeytin ağaçlarının yüzde 13'üne, zeytinyağı piyasasında da yüzde 6 paya sahip olduğunu ve zeytin üretiminde dünya ikinciliğine oynadığını hatırlatan Tanrıkulu, "Zeytin hem çok önemli endüstriyel bir bitki hem de Akdeniz Havzası'nın önemli bir kültür bitkisi. Bu coğrafyada yaşayan insanların zeytine karşı bir kutsiyet verdikleri, kutsallık atfettikleri çok açık. Böyle bir ortamda siz, ucu açık şekilde 'Yatırım yapacağım' diye, başta madencilik ve taş ocakları olmak üzere birçok alt sanayi koluna bunu açarsanız bunun sonu gelmez. Biz itirazımızı bu şekilde yaptık" diye konuştu.

"Üretim Reformu adıyla getirilen tasarının içerisinde gerçekten bunun yeri yok" diyen Tanrıkulu, tasarının organize sanayi bölgelerinin yeniden yapılandırılmasını kapsadığını, endüstriyel gelişmeleri destekleyen maddelere itirazlarının olmadığını söyledi.

Üretimin yeniden reforme edilmesi gerektiğini aktaran Tanrıkulu, "Burada sorun, bu yasanın içerisine monte edilen birtakım maddeler. Zeytin birinci unsur. Diğer bir konu kıyı kanununun değiştirilmesi, diğer konu da meralarla ilgili değişiklik" dedi.

"Ülke olarak geleceğe miras bırakacağımız alanların riske edilmesini konuşuyoruz" ifadesini kullanan MHP Genel Başkan Yardımcısı, zeytin ağacı dikerek zeytinin korunamayacağını söyledi ve bir yerde ormanı katlettikten sonra bir başka yere ağaç dikerek çevreci olunamayacağını vurguladı.