Advertisement

Ünlü bakliyat şirketi için iflas kararı

Ünlü bakliyat şirketi için iflas kararı

Türkiye bakliyat sektörünün önde gelen firmalarından Sezon Pirinç için mahkeme iflas kararı verdi

26 Ekim 2017 Perşembe, 11:01 Güncelleme: 26 Ekim 2017 Perşembe, 11:03

Yaklaşık iki yıl önce yaşadığı mali darboğaz nedeniyle mahkemeye iflas erteleme başvurusunda bulunan Sezon Pirinç (Sezon Pirinç Ve Tarım Ürünleri Gıda San. Tic. A.Ş.) için iflas kararı çıktı. 

İflas erteleme talebinde bulunan şirket, tedbir kararı ile korumaya alınmıştı. Şirket, 2017 başında da iflas erteleme uzatımı talep etmişti. Hürriyet'in haberine göre tedbir kararı sonrası şirketin iflas erteleme başvurusu esastan görüşülmeye başlandı ancak, geçen 18 Ekim’de İstanbul Anadolu Asliye Ticaret Mahkemesi şirket için iflas kararı verdi.

Şirketin tasfiye işlemleri için dosya icra iflas müdürlüğüne gönderildi.

Pirinçte Türkiye’nin en büyük ilk üç firması arasında yer alan Sezon Pirinç’in mali sıkıntıya düşmesine, kurlardaki ve faizlerdeki yükselişin etkili olduğu belirtilmişti. Şirket, 150 milyon liralık borçla iflas erteleme istemişti.

Malatyalı Erdoğan Ailesi tarafından temeli 1950'de atılan ve ailenin ikinci kuşak temsilcilerinin faaliyet gösterdiği Sezon Pirinç’in Edirne İpsala’da 2000 yılında kurulan çeltik fabrikası Türkiye’nin en büyük çeltik işleme tesisi olarak biliniyor.

Söz konusu tesise, 2008 yılında paketleme bölümü de ilave edildi. Sezon Pirinç yurt içinin yanı sıra Afrika ve Ortadoğu başta olmak üzere bir dizi bölgeye ihracat da yapıyordu.

 ÖNE ÇIKAN HABERLER
TARIM EMTİA
Son %
PAMUK 73,89 -0,65
KAKAO 2.307,00 -1,20
KAHVE 104,95 2,49
© haberturk.com
Yukarı