Advertisement

İhracatçılar Rusya'nın domates kararını kabul etmedi

İhracatçılar Rusya

Türkiye Yaş Meyve ve Sebze İhracatçı Birlikleri, "Rusya Federasyonu’nun Türkiye’den sadece 4 firmaya domates ihracatı izni vermesi kararını kabul etmediklerini açıkladı

26 Ekim 2017 Perşembe, 12:11 Güncelleme: 26 Ekim 2017 Perşembe, 12:19

Rusya Federasyonu’nun Türkiye’den sadece 4 firmaya domates ihracatı izni vermesi kararına Türkiye Yaş Meyve ve Sebze İhracatçı Birlikleri tepki gösterdi.

Türkiye Yaş Meyve ve Sebze İhracatçı Birlikleri olarak ortak yapılan açıklamada "Rusya Federasyonu’nun Türkiye’den sadece 4 firmaya domates ihracatı izni vermesi kararını Türkiye Yaş Meyve ve Sebze İhracatçı Birlikleri olarak kesinlikle kabul etmiyoruz" denildi. 

Rusya Federasyonu’nun söz konusu uygulamasının sektörde tekelleşmeye ve haksız rekabete sebep olacağını ve yaş meyve sebze sektörü ihracatına ve ihracatçısına büyük zararlar vereceğini kaydeden yaş meyve sebze ihracatçıları, "Ayrıca, bu uygulama üreticiler üzerinde kartel oluşturacak ve üreticilerimiz, ürünlerini ucuz fiyattan satmak zorunda bırakılacaktır" açıklamasında bulundu. 

Akdeniz, Batı Akdeniz, Ege, İstanbul, Uludağ ve Doğu Karadeniz Yaş Meyve ve Sebze İhracatçıları Birliklerinin ortak açıklamasında, "Tek taraflı olarak belirlenen ve hangi temel ve kritere dayandırıldığı açıklanmayan firma seçimleri, sektöre hiçbir katkı yapmayacak ve gayri resmi uygulama alışkanlıklarının da doğmasına sebebiyet vererek hem ihracatçıların hem de üreticilerin büyük mağduriyet yaşamasına neden olacaktır. Ekonomi Bakanımız Nihat Zeyvekci, Rus yetkililerle yaptığı görüşmede böyle bir uygulamayı kabul etmediklerini kesin bir dille ifade etmiştir. Sayın Bakanımıza sektörümüze vermiş olduğu bu destekten dolayı teşekkür ediyoruz" denildi.

Türkiye’de yaş meyve ve sebze üretiminin dünya standartlarının üstüne çıktığı hatırlatılan Türkiye Yaş Meyve ve Sebze İhracatçı Birlikleri'nin açıklamasında sektörde önü alınamayacak zararlara sebebiyet vermemesi açısından Rusya Federasyonu’na ihraç edilecek tüm ürünlerde tüm firmalara kısıtlama olmadan izin verilmesi gerektiğinin altı çizildi.

Bloomberg HTÖNE ÇIKAN HABERLER
TARIM EMTİA
Son %
PAMUK 80,31 0,54
KAKAO 2.195,00 -0,50
KAHVE 104,45 -0,67
© haberturk.com
Yukarı