TVRadyo

Fakıbaba: Bugün yarın kesin firmalar da belli olur

 Fakıbaba: Bugün yarın kesin firmalar da belli olur

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, "Kıymanın 29 liradan, kuşbaşının 31 liradan satışa sunulması için gerekli çalışmaları yaptık. Bugün yarın kesin firmalar da belli olur" dedi

01 Kasım 2017 Çarşamba, 11:43 Güncelleme: 01 Kasım 2017 Çarşamba, 11:45

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Türkiye'nin bütün illerinde satış noktası bulunan zincir marketlerde kıymanın 29 liradan, kuşbaşı etin 31 liradan satışa sunulması için yapılan çalışmalara ilişkin, "Amacımız, dar gelirli vatandaşların protein ve et ihtiyacını karşılamak. Ama bu arada da üreticilerimizi korumak" dedi.

Bakan Fakıbaba, Türkiye'nin "onur konuğu" olarak katıldığı Uluslararası Tarım, Tarım Makineleri ve Balıkçılık Fuarı (SIAMAP 2017) için geldiği Tunus'ta soruları yanıtladı.

Vatandaşa uygun fiyatlı et satışına ilişkin çalışmalar kapsamında Et ve Süt Kurumu'nun (ESK) istekli marketlerden fiyat teklifleri aldığını hatırlatan Fakıbaba, "Kıymanın 29 liradan, kuşbaşının 31 liradan satışa sunulması için gerekli çalışmaları yaptık. Bugün yarın firmalar da belli olur" dedi.

Fiyatların kesin olduğunu ve gelen tekliflerin değerlendirilmesinin ardından Türkiye'nin 81 ilindeki satış noktalarında bu fiyattan satış yapmayı taahhüt eden zincir marketlerin isimlerini açıklayacaklarını belirten Fakıbaba, "Amacımız, dar gelirli vatandaşların protein ve et ihtiyacını karşılamak. Ama bu arada da üreticilerimizi korumak. Normalde 23,80 liradan almış olduğumuz Karkas'ı yerli besicilerden 25 liraya çıkardık. Bir taraftan halkımıza ucuz et verirken, bir taraftan üreticilerimize destek sağlıyoruz" diye konuştu.

Fakıbaba, ortaya konan çalışmanın vatandaşların tümünü memnun edeceğini dile getirirken şu ifadeleri kullandı: "İnanıyorum ki hem üreten hem bu işle uğraşan kasap arkadaşlarımız hem de tüketen 80 milyon halkımız bu işten mutlu olacaklardır. Niyetimiz iyi, Allah da bize yardım ediyor. Hem gıdada hem tarımda hem hayvancılıkta geleceğimiz noktalar belli. Kısa, orta ve uzun vadede neler yapacağımızı da halkımızla paylaşacağız. Bu kısa vadede olan bir gelişme. Çünkü dar gelirli gruplar et alamıyor. Ama ben bundan sonra daha rahat alacaklarına inanıyorum. Bu, Türkiye'nin her noktasında geçerli olacak. Biz hazırız, kısa bir süre sonra satışların başlamasını umuyorum."

"2018 ve 2019 tarımda farklı olacak"

 

Yurt dışına çıkıldığında Türk yatırımcılara ve Türkiye'ye büyük bir rağbet olduğunun daha iyi görüldüğünü vurgulayan Fakıbaba, sözlerini şöyle tamamladı: "Türkiye her yerde olmalı. Afrika'da, Asya'da Avrupa'da… Buralardaki fırsatları iyi değerlendirmemiz gerekir diye düşünüyorum. Türkiye'yi insanlar dışardan çok iyi görüyor. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ı herkes çok seviyor, selamlarını yolluyor. Allah birlik ve beraberliğimizi bozmasın. Biz büyük bir ülkeyiz. Böyle devam etmesi için de biz AK Parti olarak gece gündüz elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Yeni projelerimiz yavaş yavaş ortaya çıkıyor. 2018 ve 2019, gıda tarım ve hayvancılıkta farklı yıllar olacaktır."

 

AA

ÖNE ÇIKAN HABERLER
TARIM EMTİA
Son %
PAMUK 79,63 0,61
KAKAO 2.195,00 -2,10
KAHVE 96,70 0,89
SÜT 16,09 0,19
Yukarı