TVRadyo

Antalya'da tarla ve seraları hortum vurdu

Antalya

Antalya'nın Finike, Kumluca ve Demre ilçelerinde dün saat 21.30 sıralarında oluşan hortum, bölgede büyük çaplı hasara yol açtı. Tarım arazileri ve yetiştirilen ürünler ciddi hasar gördü

14 Kasım 2017 Salı, 11:14 Güncelleme: 14 Kasım 2017 Salı, 14:43

Antalya'nın Finike, Kumluca ve Demre ilçelerinde dün saat 21.30 sıralarında oluşan hortum, bölgede büyük çaplı hasara yol açarken, toplam 38 kişi yaralandı.

Bölgede çok sayıda tarım alanı, sera ve yerleşim yeri zarar görürken, ağaçlar devrildi, elektrik hatlarının kopması sonucu enerji kesintisi meydana geldi.

Güneşin doğmasıyla birlikte hortum ve fırtınanın verdiği zarar günyüzüne çıktı.

Antalya'nın Finike, Kumluca, Demre Kaş ile Kemer ilçelerinde dün akşam şiddetli yağış etkili oldu.

Finike, Kumluca ve Demre bölgesinde ise yağışla birlikte saat 21.30 sıralarında hortum oluştu.

Denizde başlayan hortum karaya doğru ilerleyip başta sera ve tarım alanları olmak üzere yerleşim yerlerini vurdu.

Finike'de 300 metre genişliğinde, 10 kilometre ilerleyen hortum nedeniyle seralar yıkıldı, 3'ü ağır olmak üzere çok sayıda ev ve işyeri zarar gördü, çok sayıda araç yan yattı.

Sahilkent Mahallesi'nde yapımı süren kaymakamlık binası inşaatında işçilerin kaldığı konteyner hortum nedeniyle uçtu.

Aralarında işçilerin de bulunduğu çok sayıda yaralanarak hastanelere başvurdu. Hortumun hatlara zarar vermesi nedeniyle bölgede elektrikler kesildi. Finike'de 28, Kumluca ve Demre'de 5'er kişi olmak üzere toplam 38 kişi yaralandı.

2 BİN DÖNÜM SERA ZARAR GÖRDÜ

Türkiye'nin örtü altı sebze üretim merkezi olan Kumluca ilçesinde özellikle Mavikent Mahallesi'nde denizde çıkıp 400 metre genişliğinde, 4 kilometre ilerleyen hortum önüne çıkan seralar, gecekondular, enerji nakil hatlarına zarar verdi. Hortum evlerdeki eşyaları sokağa savurdu, bazı evlerin çatıları uçtu, istinat duvarları yıkıldı. Hortum pek çok portakal, nar ve zeytin ağacını da kökünden söktü.

Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya, "Ben hayatımda böyle bir şöy görmedim. 2 bin dönüm sera zarar gördü" dedi.

DEMRE'Yİ HORTUM, KAŞ'I DOLU VURDU

Demre ilçesinde yine akşam saatlerinde çıkan hortum özellikle Beymelek Mahallesi'nde etkili oldu. Bölgedeki çok sayıda ev ve seraya zarar veren hortum nedeniyle 5 kişi yaralandı. Hortumla birlikte bölgede dolu yağışının da etkili olduğu belirtildi.

Kaş ilçesinde ceviz büyüklüğünde dolu yağışı meydana geldi. Bölgede birçok tarım alanı, sera ve yerleşim yerlerinde zarar meydana geldi.

KEMER'DE ŞİDDETLİ YAĞIŞ

Kemer ilçesinde ise yağmur ve fırtına nedeniyle Atatürk Caddesi'ndeki ağaçlar devrildi. Bazı ev ve işyerlerindeki elektronik eşyalar yıldırım nedeniyle zarar gördü. Bölgede elektrik kesildi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, hortum felaketi nedeniyle  zarar gören Antalyalı çiftçilerin borcunun erteleneceğini açıkladı. 

 

ÖNE ÇIKAN HABERLER
TARIM EMTİA
Son %
PAMUK 79,28 0,27
KAKAO 2.167,00 -1,54
KAHVE 99,90 0,15
SÜT 16,04 0,12
Yukarı