Advertisement

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, hükümet tarafından verilen desteklerle lisanslı depoculuğun cazip hale getirildiğini belirterek, "Örneğin bir çiftçimiz, ürettiği 20 ton buğdayı, lisanslı depo üzerinden pazarladığında vergi istinası, nakliye, kira ve analiz ücreti gibi desteklerle, asgari bin lira gibi ilave kazanç elde ediyor" ifadesini kullandı.

Fakıbaba, 2005'te hayata geçirilen lisanslı depoculuk uygulamasının, ürünlerin modern ve sağlıklı depolarda muhafaza edilmesini sağlayarak, hasatla birlikte ihtiyaç duyulan depolama ve finansman imkanını getirdiğini vurguladı.

Lisanslı depolar tarafından düzenlenen Elektronik Ürün Senedi (ELÜS) ile üreticilerin, ürününü istediği zaman değerlendirebileceğinin altını çizen Fakıbaba, "Bu sayede üreticiler hem hasat zamanı üretime bağlı fiyat düşüşlerinden korunmuş olmakta hem de ileriki aylarda artan fiyatlardan yararlanmaktadırlar. Aynı şekilde sanayici ve tüccar da satın aldığı ürününü bu depolarda stoklayarak finansman imkanlarından faydalanmaktadır" değerlendirmesinde bulundu.

Fakıbaba, hükümet tarafından verilen destek ve teşviklerle lisanslı depoculuğun, üreticiler için çok daha cazip hale getirildiğine işaret ederek, "Önümüzdeki dönemde lisanslı depoculuk sisteminin daha da geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması konusunda hem hükümet hem de bakanlık olarak üzerimize düşen görevi artırarak devam ettireceğiz" ifadesini kullandı.

Hükümet olarak lisanslı depoculuğun yaygınlaşması ve başta üreticiler olmak üzere tarım piyasasının bütün aktörlerinin sistemden daha fazla istifadesi için devamlı ilave adımlar attıklarının altını çizen Fakıbaba, lisanslı depolarla ilgili vergi ve Bağ-Kur prim kesintisi istisnaları getirdiklerini aktardı.

Lisanslı depolar artıyor

Fakıbaba, destek ve teşviklerle lisanslı depoculuğun hızla geliştiğini ve yaygınlaştığını belirterek, lisanslı depo kapasitesinin 1,9 milyon tona, şirket sayısının ise 42'ye ulaştığını söyledi.

Fakıbaba, kuruluş izni almış 103 şirketin de faaliyete geçmesi halinde toplam lisanslı depo kapasitesinin katlanarak artacağını kaydetti.

Toprak Mahsülleri Ofisi'nin hem uzun dönemli kiralama garantili lisanslı depo projesiyle hem de lisanslı depolar üzerinden alım garantisi vererek, depoculuğun yaygınlaşmasını sağladığına işaret eden Fakıbaba, mevcut desteklere ilave 20 Ocak 2018 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı ile üretici, üretici birliği ve kooperatifler için ilave destekler getirdiklerini hatırlattı.

Lisanslı depolara teslim edilen ürünlere depo kira desteği vererek üretici, sanayici ve tüccarın depolardan daha fazla faydalanmasını sağladıklarına dikkati çeken Fakıbaba şunları kaydetti: "Buğday, arpa, çavdar, yulaf, mısır, çeltik, pirinç, mercimek, nohut, fasulye, bezelye, ayçiçeği için ton başına aylık 3 lira, pamuk için aylık ton başına 7 lira ve fındık, zeytin, zeytinyağı, kuru kayısı, Antep fıstığı, kuru üzüm, kuru incir için aylık ton başına 10 lira depo kira desteği verdik. Yine lisanslı depolara ürün teslim eden üreticilerimize ELÜS karşılığında uygun şartlarda kredi imkanı sağladık. Bu kapsamda, üreticilere, Tarım Kredi veya Ziraat Bankasından kredi kullanması halinde kredi faizinin yüzde 50'si kadar indirim uygulanıyor. Lisanslı depo yatırımlarının teşviki amacıyla 10 milyon liraya kadar yatırım kredilerinde yüzde 75, işletme kredilerinde ise yüzde 50 faiz indirimi sağlanıyor."