Advertisement

ABD merkezli atıştırmalık ve şekerleme üreticisi Mondelez, Türkiye'de artan üretici enflasyonuna karşın tüketici fiyatlarına zam yapmadıklarını söyledi.

Mondelez International Türkiye Genel Müdürü İhsan Karagöz, seçime bağlı belirsizliğe dikkat çekerek, "ÜFE yüzde 20 ise bundan siz de etkileniyorsunuz. Şu ana kadar toplam pazarda bir zam yapmadık. Binada bir tek ürüne zam yaptık. Şubat'tan itibaren herhangi bir zam yapmadık" dedi.

Karagöz, "Bu yıl sadece yüzde 10’luk bir zam yaptık. Ekonominin tamamını etkileyen makroekonomik faktörler bizi etkiliyor. Seçimlerin sonrasında gelinecek noktanın ne olacağını bilemiyoruz. Tüm bunlara rağmen işimize odaklanmaya çalışıyoruz. Maliyetler yüzünden ekonominin genel gidişatına göre zam yapmak zorunda kalabiliriz. Biraz piyasaları ve seçim sonrasını görelim. Seçim sonrası umarım aydınlık bir ortamda oluruz" açıklamasında bulundu.

BAYRAM İÇİN 12 BİN TON ÜRETİM YAPILDI

Mondelez International Türkiye çatısı altında faaliyet gösteren Kent'in ise Gebze’deki üretim tesisinde Ramazan Bayramı için toplam 12 bin tonluk üretim gerçekleştirdi. 

Bu üretimin yüzde 20’si, İstanbul içinde tüketilirken geriye kalan büyük bir kısım da Anadolu’da tüketiliyor. Bayram döneminde 20 bin satış noktasında iki hafta süreyle 6 bin 500 ekstra satış elemanı istihdam ediliyor. Bu geçici satış destek ekipleri üniversite öğrencileri ya da yeni mezunlardan oluşuyor ve iki haftalık dönemlerde yıllık toplam şeker cirosu kadar ciro elde ediliyor.

Toplam şeker pazarının 500 milyon TL olduğunu bunun 300 milyonunun ise bayram dönemindeki satışlardan oluştuğunu dile getiren Karagöz bu yıl ilk satışları şubatta yaptıklarını söyledi ve Kurban bayramı sonrasında piyasada sıfır stok hedeflediklerini aktardı.

6 YILDA 200 MİLYON LİRA YATIRIM

Son 6 yılda 200 milyon TL yatırım yaptıklarını ve 2018’de 45 milyon TL yatırım hedeflediklerini söyleyen Karagöz, “Bu yıl başından itibaren Afrika ve Orta doğu ülkelerini Türkiye’ye bağlayarak kapasitemizi attırdık. Biz büyümeye devam edeceğiz bunu bugünkü ekonomik şartlarda da söyleyebiliyoruz. İstihdam yaratmaya devam ediyoruz. İhracatta ciddi büyüme hedeflerimiz var yeni piyasalara açılıyoruz”dedi.

110 bin ton üretim kapasitesine sahip Mondelez Türkiye 2016’da 603 milyon TL olan net cirosunu 2017 yılında 720 milyon TL’ye taşıdı. Net kar ise 182 milyon TL’den 213 milyon TL’ye çıktı.

Burak Karagöz - Bloomberg HT