Advertisement

TOBB/Hisarcıklıoğlu: Çobandan tutun da fındık, kayısı toplamaya adam bulamıyoruz

TOBB/Hisarcıklıoğlu: Çobandan tutun da fındık, kayısı toplamaya adam bulamıyoruz

Tarım ve hayvancılık sektöründe iş gücü sıkıntısına değinen TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Çobandan tutun da fındık, kayısı toplamaya, adam bulamıyoruz. Yabancılar çalışıyor artık bu işlerde. Köylerde çocuk sesi de kalmadı zaten" dedi

30 Ekim 2018 Salı, 23:01 Güncelleme: 31 Ekim 2018 Çarşamba, 09:38

Tarım ve hayvancılık sektöründe iş gücü sıkıntısına değinen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Çobandan tutun da fındık, kayısı toplamaya, adam bulamıyoruz. Yabancılar çalışıyor artık bu işlerde. Köylerde çocuk sesi de kalmadı zaten. İşte bu yüzden tarım ve hayvancılıkta yeni bir sosyal güvenlik sistemine ihtiyaç var. Bu sektörlerin şartlarına göre düzenlenmiş, insanlara gelecek vadeden bir sistemi, sizlerin desteğiyle hayata geçirmeliyiz" dedi.

TOBB Ticaret Borsaları Konsey Toplantısı'nda konuşan Hisarcıklıoğlu her iki bakanlığın da sektöre yönelik yaptıkları iyileştirmeleri olumlu bulduklarının altını çizerek, tarım ve hayvancılığa yönelik düşük faizli kredilerin, girişimcilerin ve üreticilerin kullanımına yeniden sunulmasını beklediklerini ifade etti.

Hisarcıklıoğlu, ticaret borsalarındaki işlem hacminin 250 milyar liraya ulaştığını dile getirerek, "Yeni hazırladığımız tescil yazılımı sayesinde, ticaret borsaları, ilgili pek çok kurumla entegre hale gelecek. Bugün geldiğimiz noktada, hem ticaret borsalarımızın hem de girişimcilerimizin gayretleriyle, lisanslı depoculuk yatırımları hızla artmaya devam ediyor" diye konuştu.

TOBB Ticaret Borsaları Konsey Toplantısı'na Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de katıldı. 

 

 

 ÖNE ÇIKAN HABERLER
TARIM EMTİA
Son %
PAMUK 61,08 0,93
KAKAO 2.454,00 -0,77
KAHVE 99,00 0,61
© haberturk.com
Yukarı