Advertisement

"Rusya'ya ihraç edilen ürünlerde olmaması gereken kimyasal değerler var"

"Rusya

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Rusya'ya ihraç edilen tarım ürünlerinde olmaması gereken kimyasal değerler çıktığını, bunu önlemek için çıkış noktalarında etkili tedbirler alınması gerektiğini söyledi

01 Kasım 2018 Perşembe, 10:29 Güncelleme: 02 Kasım 2018 Cuma, 09:15

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Rusya'ya ihraç edilen ürünlerde olmaması gereken kimyasal değerler olduğunu, bunu önlemek için çıkış noktalarında etkili tedbirler alınması gerektiğini söyledi.

Adana Sanayi Odası'nda düzenlenen Güncel Ekonomik Gelişmeler Bilgilendirme Toplantısı'na katılan Bakan Pekcan, 4 mobil uygulama ile ürün takip sistemi kurulduğunu belirtti.

Bu sistem hakkında bilgi veren Bakan Pekcan şöyle konuştu: "Burada ürün takip sistemini görebiliyorsunuz. Rusya'ya yapılan yaş meyve, sebze ihracatında Tarım Bakanımıza da bigliyi ilettim. Bizim altyapımız hazır. Eğer Tarım Bakanlığı bize ürünle ilgili kullanılan kimyasal ilaç ve gübreyle ilgili bilgi verirse biz bunları ürün etiketlerimizde girebilecek durumdayız. İhracat aşamasında da bunları kullanabilecek durumdayız. Geçtiğimiz günlerde Tarım Bakanımız ile benim bakan yardımcım Rusya'daydı. Ama maalesef hala Rusya'ya ihraç ettiğimiz ürünlerde, bakanlık yetkililerimizin de teyit ettiği ve olmaması gereken kimyasal değerler var. Bunu önlemek için çıkış noktasında etkili tedbirler almalıyız. Ürün oraya gittikten sonra paraya da emeğe de malzemeye ve prestije de yazık, günah. El birliğiyle bunun tedbirini almalıyız." 

 ÖNE ÇIKAN HABERLER
TARIM EMTİA
Son %
PAMUK 75,63 -0,03
KAKAO 2.142,00 -2,72
KAHVE 94,55 -2,17
© haberturk.com
Yukarı