Advertisement

Hazineye ait tarım arazileri için 90 bin başvuru

Hazineye ait tarım arazileri için 90 bin başvuru

Hazine arazilerinin çiftçiye kiralanması ve satışı için yaklaşık 90 bin vatandaş başvuruda bulundu

15 Kasım 2018 Perşembe, 11:22 Güncelleme: 15 Kasım 2018 Perşembe, 11:23

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Hazineye ait tarımarazilerinin çiftçilere kiralanmasını sağlayan düzenlemeye başvuruların 19 Kasım'da sona ereceğini hatırlatarak, "218 bin vatandaşımızı ilgilendiren bu projeye bugüne kadar yaklaşık 90 bin vatandaşımız başvurdu" dedi.

Kurum, Hazine arazilerinin çiftçiye kiralanması ve satışına ilişkin düzenleme ile şehirlerin hava kalitesinin artırılması konusundaki çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Yaklaşık 3 milyar 400 milyon metrekare Hazine arazisinin ecrimisil bedelinin yarısı üzerinden kiralanmasını içeren bir düzenleme yaptıklarını hatırlatan Kurum, bu düzenlemenin yaklaşık 218 bin vatandaşı ilgilendirdiğini belirtti.

Kurum, 10 yıl kiralama sözleşmesinin yapılabildiğini ifade ederek, "10 yılın sonrasında sözleşmesini uzatabiliyor. 'Ben bu araziyi satın almak istiyorum' diyorsa da araziyi ecrimisil bedelinin yarısı üzerinden satın alabiliyor" diye konuştu.

Vatandaşların, bu arazileri aldığı ve kiralama sözleşmesi yaptığı zaman Tarım ve Orman Bakanlığının verdiği tüm desteklerden faydalanabildiğine işaret eden Kurum, "218 bin vatandaşımızı ilgilendiren bu projeye bugüne kadar yaklaşık 90 bin vatandaşımız başvurdu. Başvuru süreci de devam ediyor. 19 Kasım'da sonlanacak" dedi.

Tarımı, çiftçiliği ilgilendiren bu önemli düzenlemeye ciddi bir talep bulunduğunu vurgulayan Kurum, kanuni düzenlemeyle belirlenen başvuru tarihinin uzatılmasının söz konusu olmadığını kaydetti. 

 

 ÖNE ÇIKAN HABERLER
TARIM EMTİA
Son %
PAMUK 65,29 0,46
KAKAO 2.495,00 0,28
KAHVE 93,70 0,86
© haberturk.com
Yukarı