Advertisement

Deloitte'un ''Teknoloji, Medya ve Telekomünikasyon Öngörüleri 2011'' raporuna göre, bu yıl satılacak bilgisayarların yarıdan fazlasını tablet PC veya akıllı telefon gibi cihazlar oluşturacak.

Deloitte Türkiye Teknoloji, Medya ve Telekomünikasyon lideri ve ortağı Oktay Aktolun, yaptığı yazılı açıklamada, bu yıl onuncusu hazırlanan ''Teknoloji, Medya ve Telekomünikasyon Öngörüleri 2011'' raporunun açıklandığını belirtti.

Bilişim dünyasında seçeneklerin her geçen gün giderek çoğaldığını belirten Aktolun, bu yıl da tüketicilerin seçim yapmakta biraz zorlanabileceğini kaydetti.

Yakınsamanın öneminin giderek artmasıyla birlikte teknolojilerin birbiriyle çok daha entegre hale geldiğini vurgulayan Aktolun, şirketlerin hem teknoloji hem medya hem de telekomünikasyona hakim olmasının büyük önem taşıdığını, bu nedenle de şimdiye kadar her yıl 3 ayrı rapor halinde sunulan çalışmanın bu yıl tek rapor olarak hazırlandığını ifade etti.

Rapora göre, bu yılın en önemli trendleri arasında çevrimiçi oyun pazarının büyümesi, taşınabilir teknolojinin kullanımının artması ve tabletlerin yaygınlaşması, hidrojenin pazara çıkması ve e-devlet uygulamalarının yaygınlaşması gibi eğitimler yer aldı.

Rapora göre, 2011 yılında satılacak bilgisayarların ilk defa yarıdan fazlası tablet PC veya akıllı telefonlar gibi cihazlar olacak. PC'ler yine de ana bilişim platformu olmayı sürdürecek. Rapor, sadece perakende satıcılık ve sağlık sektörlerinde 5 milyon civarında tabletin kullanılmaya başlanacağını öngörüyor. Cihazların çok çeşitlendiği bu dönemde şirketlerin seçenekleri iyi değerlendirmeleri, tek bir tip standart tableti mi yoksa birden çok tableti mi destekleyeceklerine karar vermeleri gerekiyor.

Çeşitlenen cihaz pazarıyla birlikte işletim sistemleri de çeşitlenecek. Artan çeşitlilikle birlikte uygulamaların da sayısı artacak. Rapor, uygulama endüstrisinin çok karlı olmayacağını öngörüyor, ancak lider şirketler ortalamanın üzerinde kar elde etmeye devam edecek.

Raporda, alternatif enerji kaynağı olan hidrojenin 2011 yılında pazara çıkacağı belirtildi. Temiz ve uzun ömürlü bir enerji kaynağı olan hidrojen, maliyeti yüksek olması nedeniyle tahmin edildiği şekilde arabalarda kullanılmayacak. Hidrojen, iç mekanlarda, karbonmonoksit üretmemesi ve temiz bir enerji kaynağı olması dolayısıyla fabrikalarda forkliftlerde ve uzun ömürlü olması nedeniyle jeneratörlerde tercih edilecek.

-ÇEVRİMİÇİ OYUN PAZARI BÜYÜYECEK-

Rapora göre, televizyonun en popüler medya aracı konumu güçlenecek. Televizyon izleyici sayısı ve kişi başı günlük televizyon izleme süresi 2011 yılında da artmaya devam edecek. Televizyon reklamlarına daha da büyük bütçeler ayrılacak ve medya alanında en büyük ciro yine televizyon kaynaklı olacak.

Televizyon diğer tüm medya kanallarında üretilen içeriğe yön veren medya aracı olmaya devam edecek.

Raporda, 2011 yılında çevrimiçi oyun pazarının büyüyeceği ve daha çok kişinin bu oyunları oynamak için ücret ödeyeceği öngörülüyor.

Daha çok insan internet üzerinden birden çok oyuncuyu biraraya getiren oyunlara yönelecek ve oyun sitelerine abonelik ücretleri ödeyecek. Çevrimiçi oyunların korsanın önünü kesmesiyle birlikte oyun pazarının tekrar cirosunu arttırması da mümkün görünüyor.