Advertisement

ABD Başkanı Donald Trump’un başkanlık koltuğunda karşısına çıkacak asıl tehlikenin ne Joe Biden ve Elizabeth Warren ne de azledilmesi olacağı düşünülüyor. Trump için gerçek tehlikenin mevcut ekonomideki karamsarlık havasından dolayı ülkeyi yoğun bir resesyona sokmasından kaynaklanacağı tahmin ediliyor.

ABD tarihinde küçülen ekonomi, Beyaz Saray’da başkanlık koltuğunda yaşanacak değişimin garantisi olarak görülüyor. Önceki ABD Başkanlarına bakıldığı zaman yenilenen seçimleri kaybedenlerin çoğunun resesyon döneminde başkanlık edenlerden olduğu dikkat çekiyor. Örneğin; 1992 yılında George H.W. Bush, 1980 yılında Jimmy Carter ve 1932 yılında Herbert Hoover resesyon döneminde başkanlık etmişlerdi.

Trump’un daha bu durumun ciddiyetinin farkında olmadığını belirtilirken, Bloomberg ekonomistleri ABD ekonomisinin gelecek yıl yüzde 2 büyüyeceğini tahmin ediyor. Fakat tahminler yanlış yönde seyrediyor. Fed’in önümüzdeki yıl için durgunluk olasılığı modeli, finansal krizden bu yana en yüksek değeri olan yüzde 35’e yükseldi.

İş dünyası da Trump’ın fevri davranışlarından dolayı yeni yatırım yapmaya çekiniyor. Deutsche Bank Baş Ekonomisti Torsten Slok, “Resesyon riskinde bir değişiklik görünmüyor. Resesyon riski gerçek” dedi.

2016 yılında Trump, üretim işlerini geri getirme, ticaret anlaşmalarını yeniden pazarlık etme gibi vaatleriyle Beyaz Saray başkanlık koltuğunu kazanmıştı. Başkanlık koltuğundaki ilk yılında Trump ,büyümeyi yüzde 4,5 ve hatta yüzde 6'ya çıkaracağı konusunda iddialı açıklamalarda bulunuyordu. Fakat Trump bunu gerçekleştiremedi.