Advertisement

ABD Başkanı Donald Trump  Perşembe günü ölüm  emrini verdiği üst düzey İranlı generalin öldürülmesinden kimin sorumlu olduğunu kendine has tarzıyla bütün dünyaya gösterdi.

Irak’tan gelen haberlere göre, Kasım Süleymani  ABD’nin düzenlediği bir hava saldırısı sonucu öldürüldü ve Irak yönetiminden bazı yetkililer de ABD’nin müdahalesini sessizce itiraf ettiler.

Sonrasındaysa, Trump sadece ABD bayrağının bulunduğu ve hiçbir yorum içermeyen bir tweet paylaştı.  Bunu takiben, Savunma Bakanlığı yayınladığı açıklamada, İslamcı Devrim Muhafızları'nın bir parçası olan Kudüs Gücü komutanı Kasım Süleymani’ye saldırı emrini, Trump’ın ABD personeline yapılacak olası saldırıları engellemek için verdiğini söyledi.

Trump’ın İran’daki en güçlü kişilerden biri olan Süleymani’yi öldürme kararı, destekçileri tarafından yaptığı en sert dış politika hamlesi olarak görülüp memnuniyetle karşılanırken, muhalifleri tarafından ise yaptığı en düşüncesiz ve umursamaz hamle olduğu gerekçesiyle eleştirildi.

Saldırıların Trump’ın ara seçim yılına girdikten 2 gün sonra gerçekleşmesi ve azledilme sürecini takiben Senato'da ifade vermeyi beklerken olması, saldırı kararının siyasi kazanım elde etme amacıyla alındığına dair şüpheleri arttırıyor. Gerginliğin bir savaşa evrilmesi durumunda ise tepkilerin ne olacağı bilinmiyor.

Sade bir vatandaş olarak Trump, 2011’de Obama’nın İran'a karşı savaş planını, ara seçimlerde yeniden seçilmesini güvenceye almak için yaptığını söyleyerek açıkça eleştirmiş ve Obama’ya “Zayıf ve etkisiz biri” demişti.

Fakat başkan olarak Trump, Geçtğimiz Eylülde Suriyeden çekilmesiyle ve şuan Süleymaniye saldırı düzenlemesiyle, kendisinin ve danışmanlarının tahmin etmesinin mümkünatı olmayan her türlü  sonuca rağmen, ülkenin çıkarına olduğuna inandığı şekilde davranacağını gösterdi.

Misilleme için Hazırlık

Zamanında Suriye operasyonu sonrasında gelebilecek misillemeler için çok fazla plan yapılmaya gerek duyulmamıştı. Fakat ABD’li iki yetkili, Beyaz Saray’ın ABD sınırları içerisinde İran tarafından gelebilecek olası bir misillemeye karşı hazırlık yaptığını söyledi.

Yetkililerden birinin söylediklerine göre, hükümet yüksek alarm konumunda bekleyişte ama yönetimin hazırlıklarına dair henüz bir detay yok.

Bilgilendirme Bekleniyor

Temsilciler Meclisi sözcüsü Nany Pelosi ise “Operasyon Kongre’ye danışılmadan yapıldı” dedi ve tüm kongrenin güncel durum, ileriki eylem planları ve bölgeye daha fazla birlik gönderilmesi durumunda ülkeler arasında oluşabilecek gerilim hakkında acilen bilgilendirilmesi gerektiğini söyledi.