Advertisement

TSKB Genel Müdürü Suat İnce, "Türkiye ekonomisinin, 2020 yılında net dış talebin büyümeyi sınırlayabilecek olmasından dolayı, yüzde 4'lük büyüme temposunu yakalayabileceğini düşünüyoruz." dedi.

Suat İnce, "Bankacılık Söyleşileri" kapsamında AA muhabirine, bankacılık sektörü, Türkiye ekonomisi ve TSKB'nin performansına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Bankacılık sektörünün özellikle 2019'un ikinci yarısında canlanan kredi talebiyle birlikte kasım sonu itibarıyla kredilerini kur etkisinden arındırılmış olarak yaklaşık yüzde 6 arttırdığını belirten İnce, Merkez Bankasının faiz indirimleri ve kamu otoritelerinin aldıkları zamanlı önlemlerin ekonomik beklentilerin olumlu yönde gelişmesini sağlamasıyla 2020 yılında da hem iş dünyasının hem de tüketicilerin kredi talebinde artışın devam edeceğini ve sektör bazında kredi büyümesinin ivme kazanacağını öngördüklerini söyledi.

İnce, bankacılık sektörünün 2020'de de kaynaklarını en uygun şekilde artırarak, ülke ekonomisine katkı sağlamayı sürdüreceğini ifade etti.

 "Türk ekonomisi 2020'de ılımlı büyüyecek"

Suat İnce, 2019'de hem TSKB'nin hem de diğer kurumların gerek uluslararası finans kuruluşlarından gerekse kalkınma finansmanı kurumlarından kaynak temin etmeye devam ettiğini söyledi.

Bankaların 2019'da yabancı para kredi talebine mukayeseli TL kredi tarafında daha fazla iştah olmasıyla yabancı para borçlanmalarını kendi tercihleri ile azalttıklarına işaret eden İnce, örneğin sendikasyon kredilerini gelen taleplere rağmen 100'ün altında bir yenileme oranı ile gerçekleştirmeyi tercih ettiklerini dile getirdi.

İnce, buna ilaveten, birçok bankanın itfa tarihinde yeni bir eurobond ihracı gerçekleştirmeden rahatlıkla tahvillerinin itfasını gerçekleştirdiklerini ifade etti.

2020 yılında Türk ekonomisinin ılımlı bir büyüme kaydedeceğini tahmin eden İnce, Türk bankacılık sektörünün sağlamlığını göz önünde bulundurarak sektörün rahatlıkla gerek yurt içi gerekse yurt dışından yeterli seviyelerde kaynak temin etmeye devam edeceğini söyledi.

İnce, bu doğrultuda, bankacılık sektörünün ekonomik kalkınma için etkin şekilde çalışma odağını sürdüreceğini kaydetti.

 Faiz indirimi beklentisi

TSKB Genel Müdürü İnce, TCMB'nin 12 Aralık'taki PPK toplantısında beklentiler dahilinde indirime devam ederken, gelecek dönemde açıklanacak verilere bağlı olarak indirimlere devam edebileceğinin sinyalini verdiğini anlattı.

Bu kapsamda, Merkez Bankasının, küresel koşulların desteği ile faiz indirimlerine daha yavaş adımlarla da olsa devam edilebileceğini öngördüklerini söyleyen İnce, "İndirimlerin hızının ise büyük ölçüde enflasyondaki iyileşmeye ve finansal istikrara ilişkin öncü verilere bağlı olacağını düşünüyoruz." dedi.

 "Takipteki alacaklarda azalış trendi başlayacak"

Suat İnce, Türkiye ekonomisinin, 2020 yılında net dış talebin büyümeyi sınırlayabilecek olmasından dolayı, yüzde 4'lük büyüme temposunu yakalayabileceğini söyledi.

Buna bağlı olarak cari işlemler hesabında milli gelirin yüzde 2'si civarında bir açık olabileceğini beklediklerini ifade eden İnce, "2020'de TCMB'nin faizlerde bir miktar daha indirim için yeri olduğunu değerlendirirken, bu durumun bankacılık sektöründe net faiz marjı ve toplam karlılığı üzerindeki olumlu etkisinin sürebileceğini değerlendiriyoruz." şeklinde konuştu.

İnce, büyümenin toparlanması ve yeniden yapılandırma süreciyle sektörün aktif kalitesindeki bozulmanın duracağını ve 2020'nin ikinci yarısıyla takipteki alacaklarda azalış trendinin başlayabileceğini tahmin ettiklerini dile getirdi.