Advertisement

Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov pazar günü yaptığı açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi yönündeki beklentileri değerlendirirken, Rusya tarafından gerilimin daha da tırmandırılması ihtimalini düşük görmeye devam ettiklerini belirtti. Ancak ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, “Rusya’nın Ukrayna’yı her an işgal edebileceği” değerlendirmesinde bulundu. Dün akşam televiyon kanallarına röportajlar veren Sullivan, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal tehdidi için “Hemen yarın da olabilir, haftalar da sürebilir” ifadelerini kullandı.

Sullivan, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi durumunda Kuzey Akım 2 boru hattının Rusya’dan Almanya’ya doğal gaz pompalamaya asla başlamayacağı konusunda bir kez daha teminat verdi.

Sullivan, “Biden yönetimi olarak yaptığımız açık ve kesin açıklamanın takipçisi olacağız - öyle ya da böyle Rusya Ukrayna’yı işgal ederse, Nord Stream 2 ilerlemeyecek” dedi.

Biden, Scholz'u ağırlayacak

ABD Başkanı Joe Biden, Almanya Şansölyesi Olaf Scholz’u ağırlayacak. İki liderin gündeminde Ukrayna’daki gelişmeler olacak.

Berlin yönetimi şimdiye kadar Kiev’e silah göndermeyi reddetmiş ve Avrupa’daki arz sıkıntılarına yönelik endişeler nedeniyle ABD’nin Rus bankalara yönelik olası bir yaptırım kararında enerji sektörünün muaf tutulmasını istemişti.

Öncesinde Biden, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile telefonda görüştü. Beyaz Saray, görüşmede Rusya’nın Ukrayna sınırına askeri sevkiyatlarına nasıl yanıt verileceğinin ele alındığını açıkladı. Macron bu hafta Moskova ve Kiev’e ziyaret düzenleyecek.